Chorvatsko
Ne že by každý Čech nekriticky obdivoval Chorvatsko, nicméně i tak se jedná o nejpopulárnější destinaci mezi našimi turisty. Pokud jste zde doposud nebyli, můžete se s touto jihoevropskou zemí seznámit zatím alespoň na následujících řádcích.
Chorvatsko: nejlevnější dovolená ⇒
Chorvatsko: pevnina i ostrovy
Chorvatsko patří mezi státy bývalé Jugoslávie. Právě ta přitom byla již před rokem 1989 oblíbenou destinací českých turistů a ze zemí, které vznikly po jejím rozpadu, si největší atraktivitu získalo právě Chorvatsko. Každoročně sem tedy míří řada Čechů. K tomuto jihoevropskému státu navíc nepatří pouze pevnina, ale také přes tisíc ostrovů. Celková rozloha přitom činí cca 56,5 tisíce km². Na této ploše se nachází nejen města a městečka plná zajímavých historických památek, ale také zajímavé pláže a pěkná příroda.
- Srovnání ubytování a hotelů v Chorvatsku
- Počasí v Chorvatsku
- cesta do Chorvatska: autem, autobusem i vlakem
- Chorvatsko letecky
- ceny trajektů v Chorvatsku
- cestovní pojištění
- diskuze / diskuse
- nejkrásnější pláže
- teplota moře Chorvatsko
- ceny potravin
- víkendové koupání
- mapa
- měna v Chorvatsku
- aktuální kurz chorvatské kuny
- webkamery na území Chorvatska
- Chorvatské pláže bez lidí
Zajímavosti o Chorvatsku
- Chorvatská válka za nezávislost trvala v letech 1991 až 1995. Vyznačovala se přitom velkou krutostí, kterou Evropa v ozbrojeném konfliktu od 2. světové války nezaznamenala.
- Konflikt probíhal mezi Chorvaty a Srby. Jedná se přitom o národnosti, kteří si rozumí stejně dobře jako Češi a Slováci.
- Až 20 % HDP Chorvatska tvoří turistický ruch. V roce 2016 zemi navštívilo 16,65 milionů turistů, přičemž 730 863 z nich tvořili Češi.
- Co se týče náboženství, naprostá většina Chorvatů se hlásí k římskokatolické církvi, a to téměř 90 % obyvatel.
Oblíbené chorvatské lokality
Ačkoli lidé míří do Chorvatska především na pobřeží Jaderského moře, rozhodně se vyplatí zastavit se také v hlavním městě Záhřebu, které leží ve vnitrozemí. Především historické centrum totiž stojí za vidění. Nejznámější památkou je určitě monumentální Záhřebská katedrála, jež byla postavena v 9. až 11. století.
Ve vnitrozemí pak určitě navštivte i Národní park Plitvická jezera východně od Rijeky. Zde lze obdivovat mnoho jezer a jezírek, jeskyní a vodopádů či zeleně. Žije tu např. velké množství druhů ptáků, stejně jako medvědi nebo vlci.
Co navštívit?
Další oblíbenou destinací je město Rijeka, tedy největší chorvatský přístav v Kvarnerském zálivu Jaderského moře. Asi nejpopulárnějším místem pro návštěvníky ze zahraničí je ovšem oblast Dalmácie. Nejenže se tu nachází spousta zajímavých měst, ale také pláže a často nedotčená příroda.
Navštívit lze např. město Split se zbytky Diokleciánova paláce, Šibenik s Katedrálou sv. Jakuba anebo Dubrovník s mnoha církevními i světskými stavbami. Turisté však míří i na poloostrov Istrie, jehož centrum je město Pula. Tady určitě nevynechejte amfiteátr, který je po tom římském druhým největším a nejvýznamnějším na světě.
Jak už jsme zmínili, k Chorvatsku patří přes 1 000 ostrovů. Některé z nich jsou přitom nejoblíbenějšími místy ve Středomoří. Jedná se především o dva největší ostrovy Krk a Cres, které mají oba úplně shodnou rozlohu (405,78 km²). Zejména druhý jmenovaný ostrov přitom ocení především milovníci nedotčené přírody. Spatřit tu lze některé ohrožené druhy ptactva (např. supa bělohlavého), ale třeba také delfíny. Z dalších oblíbených ostrovů musíme jmenovat Hvar, Korčulu či Brač.
- Doporučujeme: na těchto ostrovech se nalézají i některé z nejvyhledávanějších pláží Chorvatska. Jde např. o Vela plaža na Krku či Zlatni Rat na ostrově Brač.
Počasí v Chorvatsku
Počasí v Chorvatsku je ovlivněno zejména středomořským podnebím. Teploty jsou tedy obecně vyšší než v České republice. Příznivé podmínky pro dovolenou u moře ovšem panují především od června do září, přičemž v červenci a srpnu se průměrné teploty pohybují okolo 24 °C a v letních měsících má voda mezi 21 a 26 °C.
Pokud ovšem chcete vyrazit hlavně za poznáním, spíše vám doporučujeme jarní měsíce, případně říjen. Zaměříme-li se na srážky, ty se vyskytují zejména ve vnitrozemí, takže v létě vám dovolenou u moře pravděpodobně nijak výrazně nenaruší.
- Mohlo by vás zajímat: sněhové přeháňky nejsou v Chorvatsku vůbec běžné. Chytnete-li tedy při pobytu sníh, můžete si v podstatě gratulovat k výjimečnému zážitku.
Na co se připravit před cestou do Chorvatska?
- Oficiálním jazykem je chorvatština, která patří do skupiny jihoslovanských jazyků.
- Zhruba polovina Chorvatů ovšem umí i anglicky a žije zde také přes 10 tisíc Čechů, takže se někde domluvíte i češtinou.
- Oficiální měnou země je kuna, která se dělí na 100 lip. Jednu kunu lze přitom koupit za zhruba 3,5 Kč.
- Chorvatská kuchyně je různorodá. Tvoří ji mořské plody, ale velmi oblíbená je např. i sušená šunka, ovčí sýry či olivy.
- Pokud chcete ochutnat nějaké místní speciality, musíte spíše vyrazit do menších podniků, protože v centrech pro turisty se často vaří spíše mezinárodní pokrmy.
- V Chorvatsku si samozřejmě můžete dát i spoustu nápojů. Jedná se např. o džusy, kávy, míchané drinky, pivo (nejoblíbenější je Ožujsko a Karlovačko) či pálenky (např. rakije).
- Chorvatsko patří mezi země, kde si místní potrpí na různé zvyky a tradice. Zúčastnit se tedy můžete mnoha slavností a karnevalů.
- Při cestě do Chorvatska vám bude stačit pouze platný občanský průkaz.
Cesta do Chorvatska
Chorvatsko neleží zrovna daleko. Vždyť vzdálenost z Prahy do Záhřebu činí kolem 700 km. Většina Čechů tedy asi vyrazí po vlastní ose automobilem, což je možné mnoha různými trasami. Cesta do Chorvatska tedy závisí spíše na tom, odkud se do Chorvatska vydáváte. V každém případě si zjistěte, jak je to v daných státech s dálničními známkami.
V Rakousku navíc existují i nízkoemisní zóny, které si rovněž pohlídejte. Vydáte-li se do této jihoevropské země s cestovní kanceláří, ceny zájezdů se značně liší. Víkendový pobyt bez stravy seženete i za pár stovek, zatímco jiné zájezdy mohou stát desetitisíce korun. Záleží tedy pouze na vás.
Napsat komentář