Sedm starověkých divů světa zná prakticky každý školák. Doba však pokročila vpřed opravdu neskutečným tempem a my tak můžeme obdivovat na světě nespočet nových divů světa. My jsme se tak v tomto článku rozhodli pár z nich pro vás vybrat. Náš výběr však berte, prosím, s rezervou, neboť toto zařazení může být pro každého velice subjektivní.
7 starověkých divů | 7 nových divů | 7 přírodních | 7 technických divů
Než se do nich pustím, tak jen pro představu shrnu následující divy světa.
7 starověkých divů
Kromě egyptských pyramid se žádný z těchto starodávných divů světa nedochoval. Některé zničil požár, jiné zemětřesení.
- Egyptské pyramidy
- Visuté zahrady Semiramidiniy
- Feidův Zeus
- Artemidin chrám
- Mauzoleum
- Rhódoský kolos
- Maják na ostrově Faru
7 nových divů
- Chichén Itzá (Mexiko)
- Socha Kirsta Spasitele (Brazílie)
- Velká čínská zeď (Čína)
- Machu Picchu (Peru)
- Petra (Jordánsko)
- Koloseum (Itálie)
- Tádž Mahal (Indie)
7 přírodních
- Amazonský prales (včetně řeky Amazonky)
- Zátoka Ha Long (Vietnam)
- Vodopády Iguaçu (Argentina a Brazílie)
- Ostrov Čedžu (Jižní Korea)
- Ostrov Komodo (Indonésie)
- Podzemní řeka v Puerto Princessa (Filipíny)
- Stolová hora (JAR)
7 technických divů
- Internet
- PC (osobní počítač)
- Laser
- Hubbleův vesmírný teleskop
- Linux
- Mezinárodní vesmírná stanice
- iPod
V některých zdrojích ovšem najdete i další technické jevy světa. Uvedu zde pouze stručný výpis: Japonský rychlovka, Hotel Burdž al-Arab, Formule 1, Most přes Korintský záliv, Supertanker na zemní plyn, letiště v Hongkongu, Guggenheimovo muzeum v Bilbau, letadlová loď Illustrious.
Umělé souostroví
Mezi první novodobý div světa bychom rádi zařadili megalomanský projekt, který je vidět i z vesmíru. Není jim nic jiného, než umělé souostroví Palm Islands. Toto souostroví se nachází v Dubaji a je jedním z největších lákadel tohoto moderního města.
Nalézt tu můžete celou řadu luxusních nákupních center a samozřejmě též obytných čtvrtí. Je zajímavostí, že současná podoba ještě není zcela finální, neboť neustále dochází ke stavbě nových a nových ostrovů.
Krása vzniklá ze žalu
Další novodobý div světa bude oproti předchozímu o trochu starší. Je jím překrásná stavba, která nese světoznámé jméno Tádž Mahal. Tento pomník s hrobkou pochází ze 17. století, kdy ho nechal vystavět mughalský císař Šáhdžahán ze žalu ze smrti své milované manželky. Najdete ho v severní Indii, ve státě Uttarpradéš a není divu, že je zařazen do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Památky po incké říši
Za třetím novodobým divem světa budeme muset vycestovat do dalekých pralesů jihoamerického Peru. Zde se totiž ještě relativně nedávno skrýval před okolním světem architektonický skvost zaniklé incké říše – město ve vysokých horách.
Je až s podivem, že někdo dokázal na tomto místě vystavět celé město – vždyť spousta turistů má problémy s nedostatkem kyslíku i při krátké návštěvě. Zajímavostí je taktéž fakt, že město bylo v dobách své největší slávy plně soběstačné!
Rekordmanem po 31 let
Nyní se přesuneme na sever, do USA, kde se nachází pomyslný čtvrtý novodobý div. Je jím světoznámý mrakodrap Empire State Building, který byl postaven v roce 1931.
Ač se nejedná o nejvyšší budovu světa (kterou je v současnosti Burdž Chalífa, s 828 metry), myslíme si, že si tuto naši cenu zaslouží, neboť se svými 381 metry byla nejvyšší budovou světa celých 41 let! Navíc i dnes patří mezi třicítku nejvyšších budov na celém světě!
Město vytesané ve skále
Posledním divem světa, který završí náš seznam, je světově proslulé skalní město Petra. Toto město se nachází v Jordánském království, v údolí zvaném Vádí Musa. Město začalo vznikat přibližně 300 let před naším letopočtem, přičemž všechny stavby byly – jak ze samotného názvu města vypovídá – vytesány do skály. Je neuvěřitelné, že tyto skvosty můžeme obdivovat i po více, než 2 tisících let!
Doporučuji: Navštívit můžete například skalní město Petra v Jordánsku
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.3.2024