Plány na krácení dovolené v roce 2024: Aktuálně může přijít zaměstnanec za každou zameškanou směnu v práci nejvíce o 1 den dovolené. Tato novinka je v legislativě platná teprve pár let.
Jak na krácení dovolené při nemoci v roce 2024? Pokud budete mnoho měsíců čerpat nemocenskou a poté přinesete žádanku o dovolenou v domnění, že máte nárok na plný rozsah – jste na omylu.
V zákoníku práce sice naleznete paragraf o tom, že pokud je zaměstnanec u stejného zaměstnavatele celý kalendářní rok a odpracuje minimálně 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenou v rozsahu minimálně 4 týdny, ale…
„Musíte zmeškat přibližně 5 měsíců pracovní neschopnosti vkuse, aby Vám začala být dovolená krácena!“
Pravidla | Příklady | Zajímavé odkazy | Kalkulačka
V paragrafu §223 zákoníku práce (viz. ministerstvo práce a sociálních věcí) je věnováno několik odstavců takzvanému krácení dovolené. I přesto, že je paragraf §223 relativně krátký je v této problematice mezi širokou veřejností mnoho nejasností.
Cílem tohoto článku je osvětlit co nejvíce informací o krácení dovolené (nejen) z důvodu dlouhodobé nemoci.
Pravidla
Nárok na plnou dovolenou (dle Vaší pracovní smlouvy) máte pouze za předpokladu, že máte se svým zaměstnavatelem podepsanou smlouvu po celý kalendářní rok a splníte několik pravidel:
- za prvních 100 zmeškaných pracovních dnů v práci (z důvodu pracovní neschopnosti!) krátí zaměstnavatel dovolenou o jednu dvanáctinu ročního nároku a za každých dalších 21 zmeškaných pracovní dnů také o jednu dvanáctinu
- zaměstnavatel Vám může snížit nárok na dovolenou o 1 až 3 dny za každý zmeškaný zcela neomluvený den v práci
- za každých 21 dní zmeškaných z důvodu odnětí svobody nebo pobytu ve vazbě se krátí nárok na dovolenou o jednu dvanáctinu ročního nároku
- minimální počet dní na který je možno dovolenou zkrátit je 14 dní (pokud pracovní poměr trval celý kalendářní rok)
- minimální počet 14 dní na který je možno dovolenou krátit neplatí v případě trestu odnětí svobody a pro vazbu
- krácení dovolené není možné přenášet do dalšího roku
- krácení dovolené lze uplatnit pouze při neomluveném zmeškání pracovního dne nebo za podmínek uvedených výše
- zaměstnavatel může prominout pouze neomluvenou absenci nikoliv nepřítomnost z důvodů odnětí svobody, vazby či nemoci (jinými slovy je povinen postupovat dle paragrafu §223)
minimální počet 14 dní na který je možno dovolenou krátit neplatí v případě trestu odnětí svobody a pro vazbu
Příklady
Pokud jste v práci nepřítomen z důvodu dlouhodobé nemoci či hospitalizace od 1. října začne se Vám nárok na dovolenou krátit až po prvních 100 zmeškaných pracovních směn o jednu dvanáctinu a vždy o jednu dvanáctinu po každých dalších 21 pracovních směn až do konce roku.
Při pokračování nepřítomnosti i v dalším kalendářním roce je opět zkrácen nárok na dovolenou o jednu dvanáctinu až po prvních 100 zmeškaných směnách a následně po každých dalších 21 zmeškaných směnách.
Pozn.: počítá se vždy dovršení 21 zmeškaných pracovních dnů, nikoliv jejich započetí.
Zajímavé odkazy
Zajímavý článek, kde je rozepsáno co je a co není posuzováno jako výkon práce. Velmi srozumitelně rozepsaná problematika nároku na dovolenou a její krácení. V poslední řadě mohu doporučit zajímavou diskusi s příspěvky a zkušenostmi od zaměstnanců, kteří mají praxi s krácením dovolené u svého zaměstnavatele.
Kalkulačka a výpočet
Jediná dostupná kalkulačka dovolené co jsem na celém českém internetu nalezl. Pokud jste našli lepší budu moc rád pokud se o příspěvek podělíte v diskusi pod článkem.
Autorem článku je Tony Tobias. Čerpáno bylo z oficiálního webu MPSV a příručky MPSV.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 13.3.2024