Na malajský ostrov Langkawi jsem se v únoru 2019 vydal již potřetí. Nejprve jsem ho navštívil s partou sedmi kamarádů v únoru 2017, podruhé v říjnu 2018 s kamarádem a letos pak s přítelkyní. Langkawi je ideálním místem pro exotickou dovolenou za minimální částky.
Letenky na Langkawi | Ubytování v T-Star cottage | Půjčení skútru | Bezpečnost a zdraví
Zájezdy na Langkawi: srovnání od 27.900 Kč →
Letenky na Langkawi
Letenka z Prahy na Langkawi v jakýkoliv termín v roce stojí 20 000 Kč. Přímá letenka z Prahy do Kuala Lumpuru vychází v libovolném termínu na 13 200 Kč. Zpáteční letenka z Kuala Lumpur na Langkawi stojí 130 RM (780 Kč). Pokud tedy netrefíte nějakou fajn akci můžete si letenku z Prahy na Langkawi v libovolném termínu pořídit za 14 000 Kč. Doba letu závisí na počtu a délce mezipřistání.
Ubytování v T-Star cottage
Přímo v příletové hale je směnárna, kde si můžete směnit pár Euro (například 50 Euro) na taxi k hotelu a drobnosti. Výhodnější kurzy pro směnu všech peněz dostanete ve směnárnách v hlavní ulici v Pantai Cenang.
Taktéž v příletové hale je dobře patrný stolek, kde jen nahlásíte „T Star cottage hotel, near Pantai Cenang“ a zaplatíte 20 RM (120 Kč) bez ohledu na počet osob. Dostanete lísteček a počkáte na taxík, který Vás za 15 minut doveze až k hotelu.
T Star cottage je nejlevnější, nejdobrodružnější a skvěle umístěný hotel na Langkawi. Všechny pokoje jsou dvoulůžkové s manželskou postelí s vlastní koupelnou a záchodem. Vybrat si můžete buď spodní pokoj za 381 Kč/noc bez klimatizace nebo pokoj v horním patře za 439 Kč/noc bez klimatizace nebo pokoj v horním patře za 615 Kč/noc s klimatizací.
V každém případě doporučuji předem rezervovat horní patro bez klimatizace – tu si můžete kdykoliv v průběhu dokoupit (jen Vám dají dálkový ovladač). Horní pokoje mají krásný výhled na okolní pralesy a na balkónky při západu svítí slunce. Tlupy opic se Vám navíc přibližně dvakrát denně budou prohánět po střechách i balkónku (pokud tam zapomenete například pytlík s brambůrky).
Výhody a nevýhody T Star cottage
Hned vedle hotelu je obchůdek, kde si můžete zakoupit něco malého na zub, vodu, pohledy apod. Současně si zde i půjčíte motorku (více v kapitole „Půjčení a jízda na skútru“). Na motorce projedete až k recepci, kde zaparkujete a k chatičce ujdete jen pár kroků. Prostředí chatiček je doslova uprostřed džungle, cesta je lemována jezírky, kde najdete mnoho druhů ryb, ještěrek a žabiček. Při setmění se na balkónku objeví malí gekonci a celý prales v okolí se rozezní všemi druhy melodických zvuků.
Opice na balkóně či na střeše je zde na denním pořádku. Jak už je z tohoto popisu patrné co někdo může pokládat jako hlavní výhodu ubytování je pro druhého hlavní nevýhodou. Osobně si vychutnám dostatek komfortu v panelákovém bytě a tak trochu toho dobrodružství „v džungli“ velmi kvituji. Podstatné je, že žádná zvířata zde nejsou nebezpečná, komarů je zde málo a moskytiéru si můžete do pokoje pořídit za příplatek 5 RM/noc (30 Kč) – letos jsme ji využili a mohu vřele doporučit. Pokoje jsou převážně dřevěné, velmi útulné. Koupelna je čistá a na zemi poseta tisíci kamínky.
Půjčení skútru
Zapůjčení skútru na celou dobu pobytu nepokládám za doporučení, ale za samozřejmost. Jedná se o jeden z nejlepších zážitků a pokud si ho nehodláte půjčovat, zvážil bych zda se sem vydávat. Kombinace skvělých silnic, malého provozu, 15 Kč za litr benzínu a možnost parkování a zapůjčení hned u hotelu vytváří vynikající podmínky pro požitek z volnosti. Na motorce jezdíme na všechny pláže, do hlavní ulice na Pantai Cenang, pro ovoce, na snídani i večeři.
Zapůjčení skútru vyřídíte po příjezdu za 10 minut. Zvolíte si počet dní, podmínky pojištění a do formuláře vyplníte své jméno a adresu. Současně také předložíte mezinárodní řidičák (který si za 50 Kč pořídíte v registru řidičů, v Praze na Vyšehradě) a cestovní pas, který si v půjčovně oskenují.
Na ostrově jsem během mých 3 návštěv najezdil stovky kilometrů a mé první doporučení je: zapomeňte na naše silniční předpisy. Důvodem není jen fakt, že se zde jezdí na levé straně… Striktní dodržovaní pravidel je zde více nebezpečné než se řídit místními nepsanými pravidly. Další informace o jízdě a nehodách na motorce v Asii…
- Vždy si všímejte nejen dopravy před Vámi, ale i toho co se děje za Vámi.
- Stojící auta u strany objíždějte na délku otevřených dveří.
- Sledujte případné díry v silnici i zvířata co chodí podle silnice.
- Parkovat můžete téměř kdekoliv.
Bezpečnost a zdraví
Na Langkawi jsem neměl ani já, ani kamarádi či přítelkyně žádný zdravotní problém ani jsme nebyli svědky žádné byť jen malé kriminality. Letos jsem se na ostrov vydal jen s očkováním žloutenky A + B. Břišní tyfus mi před rokem expiroval a už jsem si ho neobnovil. Ačkoliv na všech fórech či v očkovacích centrech Vám budou břišní tyfus nebo nákup antimalarik důrazně doporučovat (lidé mají tendence se bát a očkovací centra to doporučují z dost zřejmého důvodu… :) ). Nejlepší prevencí je se dobře dívat na to jaké jídlo jíte, zda není nahnilé či jinak zkažené. Jím bez problému jak v turistických, tak i místních restauracích v zapadlých uličkách a žádný zažívací problém jsem nikdy neměl. Džusíky jsem vždy pil s ledem a zuby si čistím vodou z vodovodu na hotelu.
Shrnutí: Kriminalita téměř nulová, cítím se zde bezpečněji než v Praze. Zdravotní podmínky jsou zde stejné jako u nás v ČR.
Počasí na Langkawi
Nikde si nemusíte googlit předpovědi – celý rok je zde mezi 27 – 31°C.
Leden, únor a březen je zde hlavní sezóna což znamená velikánské pařáky bez klimatizace k nepřežití. Prší zde minimálně a neblahý efekt je plno turistů všude kolem, velké fronty na lanovce SkyCab apod. Dalším jevem je malé množství vody na všech třech vodopádech.
Oproti tomu duben až prosinec je zde vhodnější doba k návštěvě, každý den v odpoledních hodinách vždy na hodinku sprchne a je zde tak opravdu příjemně. Záleží tedy na tom co preferujete, mě se zde osobně více líbilo v říjnu, kdy jsem občasné deště vítal jako příjemné ochlazení a změnu od celodenního slunce.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023