Pravděpodobně žádné jiné hlavní město na světě si s sebou nenese pověst tak nepřístupného místa, jako je tomu v tomto případě. Tím tajemným místem je hlavní město Korejské lidově demokratické republiky – Pchjongjang. Pojďte se tak s námi do tohoto střeženého města vydat, aniž byste museli opustit teplo svých domovů.
Jižní Korea: srovnání zájezdů →
Historie města • Aktuální čas • Doprava a metro • Vztahy s KLDR
Historie města
Historie města, které leží na řece Tedong, se začíná psát již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Z malého městečka, které využívalo úrodnou půdu zdejší oblasti, postupně vyrostlo jedno z nejvýznamnějších měst celého okolí. Pro svou důležitost však neuniklo pozornosti nájezdníků, kteří město v 7. století našeho letopočtu zničili. Jako bájný pták Fénix však povstalo z popela a opět nabývalo na důležitosti.
Smutný milník 1945
Svou – relativně klidnou historii – přestal Pchjongjang psát po konci druhé světové války, kdy ho obsadili Sověti a vyhlásili ho jako hlavní město nově vzniklé Severní Korey – zkráceně KLDR. Od té doby se celá země od zbytku světa izolovala a vytvořila v podstatě velmi uzavřený politický systém, do kterého se zvenčí není lehké dostat.
Aktuální čas
Aktuální čas v Pchjongjangu je o 9 hodin posunut oproti času UTC. Nachází se v 9 časovém pásmu. ČR se nachází v + 1 hod oproti UTC. V Pchjongjangu stejně jako v celé Jižní Koreji je tedy o 8 hodin více než u nás. Pokud by máme 10:00 dopoledne v Pchjongjangu je 18:00 odpoledne. Čas online si můžete ověřit zde →.
Občané bez automobilu
V současnosti má město dle některých odhadů (oficiální data samozřejmě nejsou k dispozici) přibližně 3 miliony obyvatel a rozlohu téměř 3 200 km². Hustota zalidnění tak činí přibližně 1 000 obyvatel na 1 km², což není nijak vysoké číslo. Město je rozděleno na 19 městských částí, jejichž architektura je typická socialistická. Najdete tu zejména panelové domy a okázalé vládní budovy. Čtvrtím pak vévodí široké bulváry, které však zejí prázdnotou. Automobil si tu totiž běžní občané nemohou vlastnit.
Doprava a metro
Město má tedy propracovaný systém veřejné dopravy, který je dostupný skutečně každému. Nejčastější způsob přepravy tak probíhá skrze autobusy, případně trolejbusy. Není tajemstvím, že Pchjongjang disponuje též metrem o dvou linkách, na kterých najdeme celkem 16 stanic. Celková délka těchto dvou tras je přesně 22 a půl kilometru. Pokud byste se do hlavního města KLDR dostali jako turisté, mohli byste se svézt pouze mezi 6 stanicemi, které se nacházejí v samotném centru města.
Výlet do minulosti
Obecně se dá říci, že je město Pchjongjang světovým unikátem. Při jeho návštěvě se totiž ocitnete jako 50 let v minulosti. Přestože se severokorejští vůdci snaží z města udělat moderní a živé město, zdroje a kapitál této komunistické země toto příliš neumožňují. Obyvatelé tak žijí opravdu skromně a není tajemstvím, že se v zemi vyskytuje pro nás již nepředstavitelný přídělový systém.
Pokud byste se do tohoto města přesto chtěli podívat, máte možnost. Do KLDR totiž pořádají mnohé cestovní kanceláře zájezdy. Vstup vám však bude umožněn pouze z Čínské lidové republiky a pohyb po Pchjongjangu budete mít velmi omezen.
- Jezero v Jižní Koreji
- Noční Pchjongjang
- Olympiáda Pchjongjang