Cestopis o 6-ti stopařkách, které se vydali z Brna napříč Polskem na vlastní pěst. Stačí zakoupit jízdenku s Polskibus nebo celou cestu stopovat, v kombinaci s nízkými cenami v Polsku je z toho rázem námět na nízkorozpočtovou dovolenou.
Když k moři, tak do Chorvatska? Dovolená v sousedním státě vlastně není žádná dovolená? Čím dále cestujete, tím lépe? Ani s jedním z těchto předsudků nesouhlasím. Koupání v Baltu je sice chladivější, ale moře o to více osvěžující.
Polsko je rozlehlé a každý si tam může najít to svoje, a že to není exotická destinace? Nevadí, alespoň nestrávíme příliš mnoho času na cestě. A jak vypadalo naše cestování do Polska se dozvíte právě v tomto cestopisu…
Jízdenka s Polskibus
Když jsme zjistily, jak výhodné je cestování přes polskibus, neváhaly jsme a začaly jsme chystat plány. Pokud se lístek na autobus koupí s dostatečným předstihem, může stát jen jeden złoty. Takové štěstí jsme sice neměly, ale i tak jsme lístky na výlet pořídily poměrně výhodně (jízdenka z Varšavy do Gdaňsku za 110 Kč) . Prvním bodem plánování takové cesty polskimbusem bylo zjistit, kde vlastně staví (mapa, stanic Polskibus) – podle toho jsme mohly vybírat a tak jsme celkem brzy měly nalajnovaný program: Varšava – Gdaňsk – Łeba – Hel – Toruň – Katovice, z čehož byla část u moře plánována vlaky či stopem.
*pro srovnání: jízdenka s polskibus z Prahy do Varšavy stojí 280 Kč
Varšava s polskou průvodkyní
Nejdříve Varšava, hlavní město Polska. Díky známostem jsme měly i pravou polskou průvodkyni, procházení města s místním je vždycky o tolik zajímavější! A tak jsme navštívily místa, která nás zajímala – Univerzitu, Prezidentský palác, Palác kultury – ty výhledy z něj, to je nádhera! Také jsme navštívily místní restauraci s autentickými polskými pokrmy a pily warku mocnou, silné polské pivo.
Z Varšavy do Gdaňsku
Noční přejezd vlakem do Gdaňsku jsme využily místo noclehárny a příjemně si odpočinuly. Město na nás udělalo výborný první dojem – cihlové domy a přímořský nádech (a přitom nedaleko našich hranic).
Trhy s jantary, polskými uzeninami či typickým pečivem. Nádherné vyhlídky na město, parky, přístav z věže kostela Panny Marie. Díky noclehu přes couchsurfing jsme i teď měly místního průvodce a tak jsme ochutnaly gdaňské speciality za příjemné ceny.
Cestování do Łeby – vlakem
Z Gdaňsku jsme vyměnily autobus za vlak – nic ideálního, lístky na stání v uličce nejsou v šesti osobách s šesti obrovskými krosnami žádná hitparáda. Obzvlášť, když byl vlak plný fotbalových fanoušků, nadšených z toho, že v Gdaňsku na přáteláku viděli Messiho. Naštěstí jsme bez úhony přežily cestu do Lęborku, což byla jen mezizastávka s přestupem na autobus do Łeby, konečně k moři.
V Łebě jsme se zabydlely ve stanech v kempu a šly se konečně podívat k moři. Šťastné z prvního setkání s Baltem! Druhý den jsme se pak vydaly do Słowińskeho Parku Narodoweho na písečnou dunu. Do národního parku se sice platí vstupné (na ISIC levnější), ale je pochopitelné, že regulaci návštěvníků to tady potřebuje.
K duně se člověk dostane po procházce lesíkem, zpět se dá jít po pláži – anebo naopak. Konečně jsme se pak i odvážily celé vykoupat, ten den sice nebylo nejtepleji, ale u Balatonu nejste každý den, takže je potřeba příležitost využít.
Autostopem z Łeby
Cesta z Łeby vedla na písečnou kosu zakončenou městem Hel. Tentokrát zvolenou dopravou byl konečně autostop, a i bez předchozí domluvy jsme se všechny tři dvojice setkaly v před kosou – ve Władysławowě. Odsud jsme pokračovaly vlakem. V Helu jsme našly kemp a těšily se na párty, protože všichni si to místo vychvalovali, že prý to tam žije.
Pche, nic! Jeden pochybný klub. Naše chyba, na konci kosy už prý nic není. Alespoň jsme si prohlédly staré bunkry z II. světové, které jsou volně přístupné a tak se často bojíte, jestli tam budou jen odpadky, nebo i něco horšího. Jejich atmosféra je ale i tak mrazivá. Některé jsou dokonce zachovalé a i zrestaurované.
Cesta z Gdaňsku do Brna
Zpět do Gdaňsku jsme jeli „vodní tramvají“, což je fancy název pro lodní přepravu Hel – Gdaňsk. A pak už následovalo poslední z navštívených měst – Toruň. Toto polské město je součástí světového dědictví UNESCO a jistě pro to má důvod – atmosféra a architektura starého města je úžasná. Typickou lahůdkou, kterou nemůžete vynechat, je perník. Jen tak si sednout na břeh Visly a osladit si život…
Poslední úsek byla cesta do Katovic a navazující vlak přes Ostravu na Brno. Vše bez komplikací a v dobré náladě. A pak, že holčičí tým na mírně punkovém výletě neuspěje!
Autorem je Denisa Janáčová
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 19.2.2024