Radar: Bouřky na mapě – in, čhmi, aladin
Aktuální předpověď bouřek pomocí radaru na mapě České republiky. Bouřkové mraky vznikají obvykle odpoledne až večera v ČR je jich kolem 30 za rok. Většina z nich vzniká v horských oblastech na severu Čech. Typické bouřkové měsíce jsou červenec a srpen.
Jak poznat bouřku?
Mnemotechnická pomůcka k rozpoznání vzdálenosti bouřkových mraků je časová prodleva mezi zvukem hromu a spatřením blesku. Pokud tedy uvidíte blesk – začněte počítat. Jakmile uslyšíte zahřmění, přestaňte. Každé 3 vteřiny, které jste napočítali značí 1 km vzdálenosti daného blesku od Vás.
Pokud pozorujete tmavě modrý obrovský mrak, který stoupá vysoko do výšky hovoříme o Cumulonimbusu. Jde o dešťovou kupu, která se může přetvořit do bouřkových mračen a bouřka vypukne.
Bouřky na mapě (radar)
Bouřky obecně vznikají stoupáním velmi horkého vzduchu do horní částí atmosféry. Často k tomu dochází s příchodem studené fronty, která tlačí horký vzduch nahoru (často také terénem, který vhání teplý vzduch do horní části atmosféry).
Krupobití (kroupy) aktuálně
Kroupy se objevují velmi náhodně a velmi rychle také zmizí. Žádný radar není schopen je stoprocentně předpovídat, ale pokud se přece jen objeví na radaru se zobrazují bílou barvou. Objevují se především v historii radarových snímků. Pokud se náhle objeví je nejlepší se rychle schovat pod stromy či nějaký přístřešek.
Aladin, ČHMI, Windy předpovědi bouřek
Kdy bouřky vznikají?
Jak už bylo řečeno výše: bouřky vznikají obvykle v druhé polovině dne v letních měsících při vytlačování horkého vzduchu do vyšších vrstev atmosféry. Hlavní tři podmínky díky kterým můžete i Vy sami předpovědět bouřky jsou: Stoupající vzduch, Vysoká vlhkost, Vysoké teplo.
Obvyklý bouřkový mrak je přibližně 10 km vysoký, 10 km dlouhý a 10 km široký. Nicméně samotné bouřkové jádro, kde se odehrají veškeré blesky, hromy a nejhorší déšť tvoří pouze jádro bouřkového mraku. Velmi často proto zažijeme pozorování bouřky v dálce, ale samotné bouřka se prožene mnoho km od Vás.
Napsat komentář