Vzhledem k tomu, že je Rhodos relativně rozlehlý a míst k návštěvě je mnoho, měli jsme program vskutku nabitý. Rozhodli jsme se ostrov projet podél jeho pobřeží, kde se také nachází většina jeho lákadel a do vnitrozemí ani příliš nezajíždět. V první části našeho cestopisu z Rhodosu jsme se věnovali našemu příletu a ubytování.
- Z Falikari do Afantou
- Vyhlídka Tsambika
- Hrad Feraklos
- Prasonisi – místo, kde se střetávají dvě moře
- Attaviros – nejvyšší hora Rhodosu
- Hlavní město Rhodosu = Rhodos
Z Falikari do Afantou
Naše první zastávka se konala v sousedním letovisku Afantou, kde se nachází překrásná oblázková pláž, která se táhne asi 5 km po pobřeží. Po krátkém vykoupání jsme zamířili k tzv. Sedmi pramenům (Epta Piges). Jak již název napovídá – jedná se o 7 pramenů, které napájejí místní potok, který se vlévá do malého jezera uprostřed malebného údolí.
Je zde velice příjemné klima, kde se může přicházející osvěžit od horkého letního slunce. Potok vede přes asi 150 m dlouhý úzký tunel, který je možno si projít. Jelikož není nijak osvětlen a je opravdu úzký a nepříliš vysoký, je to opravdu zážitek.
Vyhlídka Tsambika
Po tomto příjemném osvěžení jsme zamířili na nedalekou vyhlídku – Tsambiku. Vede sem úzká silnice, která ovšem až na samotný vrchol nevede. Po zaparkování na místním parkovišti je nutno vyšlapat dlouhou cestu, která je zakončena 300 dlouhými schody. Po tomto výšlapu vás však odmění naprosto úchvatný výhled, kde můžete spatřit přilehlé letovisko s jeho překrásnou pláží a azurovým mořem, tak samotné vnitrozemí ostrova, kde převažuje hornatý terén.
Nachází se zde též pravoslavná kaple, která vás po náročném výšlapu odmění svým příjemným chladivým prostředím. Když jsme z vrcholu viděli úchvatnou pláž, vedly naše kroky samozřejmě sem. Po konci pobytu jsme se s přítelkyní shodli, že nejkrásnější pláž na celém Rhodosu je právě zde. Byl opravdu horký den a tak jsme opět věnovali pár minut na osvěžení a vykoupali se.
Hrad Feraklos
Poté už jsme měli namířeno dále na jih, ke zříceninám hradu Feraklos. Výšlap k jeho troskám nám zabral pár desítek minut, neboť cesta k němu vede pouze přes vyšlapanou pěšinku, kde je terén hodně strmý a kamenitý. Nahoře nás čekal opět úchvatný výhled na pobřeží ostrova a my si při krátkém posezení na troskách zkusili představit, jak se asi cítili obránci, když se ve středověku snažili hrad marně ubránit před dobyvatelnými Osmany.
Čas nás neúprosně tlačil a tak jsme vyrazili k naší další zastávce – městečku Lindos, kterému vévodí antická akropole. Samotné městečko jsme vzhledem k časovém presu nenavštívili a udělali si pouze pár snímků z nedaleké vyhlídky na akropoli i malebný Lindos.
Prasonisi – místo, kde se střetávají dvě moře
Nyní nás čekala 50 km jízda na samotný jih ostrova, do místa zvaného Prasonisi. Toto místo je opravdu velice zajímavé, neboť se zde setkávají 2 moře – Egejské a Středozemní. Toto rozdělení není vidět pouze na mapě. To, že se zde setkávají 2 moře je totiž vidět i na vlastní oči.
Egejské moře na pravé straně (při pohledu na jih) je totiž velice rozbouřené, s velikými vlnami. Když ovšem popojdete o pár desítek metrů dál na levý břeh, ocitnete se na pobřeží Středozemního moře, které je naopak velice klidné, téměř jako jezero. Jelikož je toto místo velice větrné, daří se zde různým vodním sportům, zejména windsurfingu.
Attaviros – nejvyšší hora Rhodosu
Jelikož jsme byli na samotném jižním cípu ostrova, čekala nás už jen dlouhá cesta na sever, po západním pobřeží. Cestou jsme se zastavili v horské vesničce Siena, která je proslulá výrobou různých druhů medu. Zastavili jsme se též pod nejvyšší horou ostrova, Attaviros, který se nachází 1 215 metrů nad mořem. Do vrácení automobilu nám už nezbývalo moc času a tak jsme se rozhodovali, jestli ještě navštívíme Údolí motýlů anebo se pojedeme podívat na místní letiště a uděláme pár spotterských snímků. Vzhledem k tomu, že Údolí motýlů je automobilům nepřístupné, rozhodli jsme se, že se podíváme na letadla.
- Tento celodenní výlet se nám velice líbil a najeli jsme při něm okolo 250 km. Příště bychom si – vzhledem k časové náročnosti – automobil půjčili alespoň na 2 dny.
Hlavní město Rhodosu = Rhodos
Nyní už nám na ostrově zbývalo navštívit pouze hlavní město Rhodos, které nabízelo také množství zajímavých míst. Z Faliraki do Rhodosu jezdí místní autobusy přibližně 2x do hodiny a cena za jednosměrné jízdné je 2,20€. Autobusové nádraží v Rhodosu se nachází v samotném historickém centru, takže veškeré památky máte přímo na dosah ruky. Jsou opravdu na každém rohu, takže ať se vydáte kterýmkoliv směrem, vždycky na nějakou narazíte. Zmíním pouze ty nejznámější, jako např. Sulejmánova mešita, Rytířská ulice, Palác velmistrů, Pevnost Agios Nikolaos, přístav, kde stával Rhodský kolos (všechny starověké divy světa), aj.
Do hlavního města pouze autobusem
Za vidění též stojí starověký stadion s nedalekou akropolí. Tyto památky se nacházejí asi 2 km od centra. Výlet do hlavního města nám zabral celý den a rozhodně stál za to. Doporučuji jet místním autobusem, neboť prohlídka zabere opravdu celý den, takže je zbytečné mít půjčené auto, které by bylo stejně zaparkované. Parkování je v centru navíc velice problematické.
Jak jsem se již zmiňoval, různé výlety je možné zajistit přímo od pořadatelů anebo si je nechat zajistit od CK, nicméně tato možnost vás vyjde téměř vždy o hodně dráž, než když si výlet zakoupíte od místních pořadatelů sami.
Celý pobyt na Rhodosu se nám s přítelkyní skutečně velmi líbil. Je to překrásný ostrov s bohatou historií a nádhernou přírodou. Rozhodně stojí za návštěvu a mohu ho každému jen doporučit!
- Pohled na azurové moře a pobřeží z vyhlídky Tsambika
- Prasonisi
- Starověký stadion s akropolí
- Sulejmánova mešita
- Výhled z hradu Feraklos
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023