Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty jsou pro Středoevropana exotickou zemí. Ta na jednu stranu ukazuje tradiční způsob života (zejména co se zvyků týče), na druhou stranu se v místních metropolích nacházejí hypermoderní budovy.
Spojené arabské emiráty: dovolená 9.890 Kč ⇒
Základní informace | Zajímavosti | Pláže | Počasí a teplota moře
Základní informace
Spojené arabské emiráty (SAE) jsou zemí na východě Arabského poloostrova u Perského zálivu. Tvoří ji sedm emirátů, které se rozkládají na 83 600 km² a žije zde necelých 10 milionů lidí. Většinu území sice pokrývá poušť, přesto je SAE díky nálezům ropy a zemního plynu velmi bohatá.
To se odráží zejména v obou metropolích země, totiž v hlavním městě Abú Dhabí a v Dubaji, které jsou opravdu moderní. Proto sem také míří řada turistů, ovšem často mimo letní měsíce, neboť léta jsou z hlediska teplot v této oblasti takřka nesnesitelná.
- Aktuální počasí ve Spojených arabských emirátech
- Spojené arabské emiráty na mapě
- Dubaj dovolená
- Ceny v Dubaji
- Mapa Dubaje
- Měna
- Metro v Dubaji
- Nejlevnější ubytování
- Teplota moře v Dubaji
- Počasí v Dubaji
- Dubaj: Časový posun
- Doba letu Praha – Dubaj
- Víza a režim vstupu do Dubaje
- srovnání ubytování v Dubaji
- Jaká je cena dovolené v Dubaji?
- Prodloužený víkend v Dubaji
- teplota moře ve Spojených arabských emirátech
Zajímavosti
- Na naprosté většině území Spojených arabských emirátů byste lidskou přítomnost hledali marně. Většina obyvatel (cca 60 %) pak žije v obou výše zmíněných metropolích.
- Země se nerozkládá pouze na Arabském poloostrově, ale patří k ní i několik ostrovů v Perském zálivu. Na jednom z nich leží právě Abú Dhabí.
- Spojené arabské emiráty neježe jsou bohaté, ale ve skutečnosti se jedná o jeden z vůbec nejbohatších států světa.
- Ačkoli v zemi vládnou Arabové, ti tvoří pouze pětinu obyvatel. Zbytek lidí jsou přistěhovalci z Asie (hlavně z Indie), ale pracuje zde rovněž mnoho Evropanů.
Historické památky
V zemi mnoho historických památek nenaleznete. Na druhou stranu okolí města Al Ain bylo v roce 2011 zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
Právě zde se totiž naopak nachází velké množství historických památek, a to pozůstatků různých starých kultur, které dokazují dlouhé osídlení tohoto regionu a zároveň ukazují přechod od migrujících lovců k usedlému způsobu života. Nejstarší z nich, totiž kruhové kamenné náhrobky dokonce pocházejí z doby kolem roku 2 500 př. Kr.
Moderní architektura
Hlavní město Abú Dhabí leží na ostrově ve tvaru T v Perském zálivu a s pevninou je spojeno mosty. Jeho dominantou je úchvatná Velká mešita šejka Zayeda z roku 2007, která stála 13 miliard korun. Největším městem je ovšem Dubaj ležící na severním pobřeží země.
Zde se k nebi tyčí mnoho modernách budov, za zmínku však stojí především mrakodrap Burdž Chalífa. Ten měří 828 m a jedná se o největší budovu světa, a to zcela jednoznačně. Shanghai Tower jako druhá největší stavba planety totiž měří o téměř 200 m méně!
- Doporučujeme: v Dubaji jsou sice velká horka, přesto si tu můžete i zalyžovat. V obchodním centru Mall of the Emirates si lze totiž zajezdit na 400 m dlouhé sjezdovce.
Pláže
Většina nejoblíbenějších pláží se nachází v okolí Dubaje. Populární je zejména Jumeirah Beach, v jejímž okolí se nachází řada luxusních hotelů a dají se zde provozovat různé aktivity a vodní sporty. Turisté ovšem míří také na Marina Beach či Kite Beach.
V Abú Zabí patří k nejkrásnějším plážím Corniche Beach u známé promenády Corniche. Vhodná místa pro opalování a koupání lze ovšem nalézt i v dalších částech Spojených arabských emirátů – jmenujme alespoň Al Aqah Beach u města Fudžajra.
- Tip: pokud už budete mít dost relaxace na pláži, můžete se vydat na výlety, a to třeba do pouště.
Počasí a teplota moře
Většinu území Spojených arabských emirátů tvoří poušť, země tedy leží v suchém tropickém pásmu. Celoročně tu panuje slunečné počasí, které je ovšem především v letních měsících takřka nesnesitelné.
Vzhledem k tomu, že v některých oblastech může být přes 50 °C ve stínu a průměrné teploty se pohybují okolo 38 °C, měli byste si radši dvakrát rozmyslet, zda sem skutečně vyrazit v tuto dobu. Mnohem vhodnější je jaro či podzim. Dokonce v zimě lze očekávat teploty mezi 20 a 24 °C.
Ani moře samozřejmě není studené. Za celý rok kupříkladu teplota vody nikdy neklesá pod 20 °C a v letních měsících šplhá až k 32 °C. I když tedy koupání v moři vzhledem k teplotám vzduchu dokáže osvěžit, žádný zázrak očekávat nemůžete.
A navíc musíme doplnit, že ve Spojených arabských emirátech je naprostou nezbytností kvalitní opalovací krém, ideálně doplněný o slunečník. Jinak může být pobyt na místních plážích poměrně rizikový.
Před cestou do SAE
- Úředním jazykem je arabština, a to i přes výše zmíněné mnohonárodnostní složení populace.
- Měnou v zemi je dirham, který lze koupit cca za 6,8 Kč.
- Většina lidí ve Spojených arabských emirátech vyznává islám.
- Součástí soudního systému je muslimské právo šaría. Důvěrné chování mezi páry, stejně jako odhalená ramena a kotníky u žen tedy nejsou místními příliš vítány.
- Problematické může být i koukání do očí. Pokud tak učiní žena na muže, berete se to jako projev sexuálního zájmu.
- Doporučováno není ani focení místních žen a vůbec se raději místních ptejte, zda je můžete vyfotit.
- Spojené arabské emiráty jsou obecně považovány za velmi bezpečnou zemi.
- Toho je ovšem dosaženo vysokými tresty nejen za zločiny, ale také za přestupky. Dávejte si tedy pozor, abyste dodržovali místní nařízení.
- SAE v roce 2014 zrušily vízovou povinnost pro turisty z České republiky.
Cesta do Emirátů
Do Spojených arabských emirátů se sice lze dostat po silnici, nicméně vzdálenost téměř 6 000 km a rizikovost některých území dávají tušit, že tuto možnost zvolí asi pouze ti největší dobrodruzi. Většina Čechů se samozřejmě na východ Arabského poloostrova vydá letecky.
V zemi se nachází několik letišť. Přistát samozřejmě lze v Dubaji nebo Abú Zabí, ale letiště je třeba přítomno i ve výše zmíněné lokalitě Al Ain. V letadle přitom strávíte zhruba 5,5 hodiny, takže si na palubu vezměte něco pro dlouhou chvíli.
Článek napsal Aleš C.