Dubaj
Dubaj je jednou z nejznámějších světových metropolí, do které míří každoročně obrovské množství turistů. Ve městě lze totiž obdivovat moderní architekturu, odpočívat na mnoha plážích, ale třeba si také zalyžovat!
Dubaj: srovnání nejlevnějších zájezdů ⇒
Informace | Zajímavosti | Události | Teplota moře
Informace
Dubaj je nejlidnatějším městem Spojených arabských emirátů, když zde žije 2 a tři čtvrtě milionu obyvatel. Pro někoho však bude možná zajímavé, že se nejedná o hlavní město tohoto státu na Arabském poloostrově, neboť tuto funkci plní Abú Zabí. Přesto lze Dubaj označit za hlavní metropoli SAE, která konkrétně leží na pobřeží Perského zálivu. Nacházejí se zde turisty velmi oblíbené pláže a naprostou většinu návštěvníků ohromí i jedinečná architektura.
Zajímavosti o Dubaji
- Oblast byla osídlena odedávna. Zlomovým byl ale objev ropy v 60. letech 20. století, jenž „zavinil“, že se Dubaj během několika desítek let rozrostla v hypermoderní metropoli.
- Růst je jasně znát i na počtu obyvatel. Ještě v roce 1975 tu žilo cca 180 000 lidí, což je vzhledem k výše uvedenému dnešnímu stavu neúměrně málo.
- Stejně jako v celých SAE zde žije pouze pětina místních obyvatel, zbytek tvoří cizinci. Zhruba 50 % populace jsou přitom Indové.
- Většina cizinců přichází za prací. Není tedy divu, že v Dubaji tvoří většinu populace muži.
- Obyvatelé Dubaje (a celé země) nemusí platit daně z příjmu, kapitálových výnosů či nemovitostí. Místní ekonomika to ostatně ani nepotřebuje.
Události
Již jsme naznačili, že Dubaj patří k nejrychleji rostoucím městům světa. Historické stavby tedy ustoupily moderní zástavbě. Přesto zde nalezneme i několik zajímavých památek. Předně se jedná o pevnost s názvem Dubai Fort, která pochází z konce 18. století a dnes se v ní nachází muzeum. Za návštěvu pak jistě stojí i největší mešita ve městě, totiž Jumeirah Mosque. Ta sice byla postavena až v 70. letech 20. století, nicméně ve středověkém stylu, takže zájemce o historii jistě zaujme.
Dubaj je městem mnoha prvenství. Předně se tu nachází Burdž Chalífa, tedy mrakodrap z roku 2010, který měří 828 metrů a má 163 pater. Jedná se tedy o jednoznačně nejvyšší budovu na světě.Ve městě můžete navštívit také největší obchodní centrum světa Dubai Mall, případně největší ruské kolo Dubai Eye (210 m) na blízkém ostrově Bluewaters. A pokud máte uspořenu nějakou tu korunu, můžete se ubytovat v jednom z vůbec nejluxusnějších hotelů Burdž al-Arab ve tvaru plachetnice.
Upozorňujeme: v dubajských stavbách lze nalézt také českou stopu. Např. v mrakodrapu Burdž Chalífa jezdí výtahy vyrobené právě u nás.
Zajímavé pláže
Pokud už budete mít poznávání architektury v Dubaji plné zuby, můžete se vydat relaxovat na některou z místních pláží. Za jednu z vůbec nejkrásnějších je považována Jumeirah Beach, jež leží u luxusní čtvrti Jumeirah v blízkosti hotelu Burdž al-Arab. Kromě toho tady lze navštívit i vodní park Wild Wadi. Komfort je ovšem možné očekávat i na dalších plážích, jako jsou např. Kite Beach, Marina Beach anebo Jebel Ali Beach. K dispozici jich ovšem máte daleko více.
Doporučujeme: možná vás to překvapí, ale ve Spojených arabských emirátech nemusíte provozovat pouze vodní sporty, ale můžete si tu dokonce zalyžovat. V obchodním domě Mall of the Emirates se totiž nachází lyžařské středisko Ski Dubai, které má rozlohu 22 500 m².
Počasí v Dubaji
Chcete-li do Dubaje vyrazit na letní dovolenou, měli byste vědět, že v tomto období zde naprosto běžně panují teploty okolo 40 °C ve stínu a navíc nepotěší ani opravdu vysoká vlhkost vzduchu. Takové počasí tedy nesnese úplně každý a většinu turistů se do Spojených arabských emirátů vydává spíše na jaře či na podzim, kdy je tu daleko příjemněji. Dokonce i od prosince do února můžete v Dubaji očekávat teploty mezi 20 a 23 °C, což se s počasím u nás nedá vůbec srovnat.
Teplota moře
Jednu z mála možností, jak se při návštěvě této metropole ochladit, představuje koupání v Perském zálivu. Jenže ani voda v moři není v průběhu horkých letních měsíců z hlediska teploty nijak zvlášť příjemná. Průměrná teplota totiž činí přes 30 °C. Pokud Dubaj navštívíte mimo léto, stejně budete mít jistotu, že vám ve vodě zima nebude – její teplota totiž nikdy neklesá pod 20 °C.
Co bystě měli vědět před příletem do Dubaje?
- Úředním jazykem ve Spojených arabských emirátech je arabština.
- Neumíte-li arabsky, vůbec nic se neděje. Bez problémů se zde totiž domluvíte i anglicky.
- Měnou v zemi je dirham, který lze koupit cca za 6,8 Kč.
- Státním náboženstvím je islám. Měli byste tedy dodržovat určitá pravidla – ženy by např. neměly chodit příliš odhaleny.
- K předešlému bodu ovšem musíme dodat, že právě v Dubaji jsou k turistům nejtolerantnější.
- Pokud si rádi dáte na dovolené skleničku, v SAE to bude problém. Cizinci sice mohou alkoholické nápoje konzumovat (na rozdíl od místních), ale ne na veřejných prostranstvích.
- Ačkoli je v arabských zemích běžnou tradicí smlouvání, v moderních obchodních domech se to pochopitelně neděje. Smlouvat tedy můžete pouze na tržištích.
- K dopravě po Dubaji lze použít metro, což je nejdelší vlakový systém světa neřízený člověkem. Můžete však využít i místní taxi, které je poměrně levné.
Jak do Dubaje cestovat?
Vzdálenost z Prahy do Dubaje činí necelých 6 000 km, takže pokud byste chtěli vyrazit po silnici, cesta by vám trvala 2 až 3 dny, nehledě na projetý benzín. Mnohem praktičtější je tedy vyrazit letadlem. Dubaj má samozřejmě své vlastní letiště, a dokonce ne jedno. Ve městě se totiž nachází Mezinárodní letiště Dubaj, což je jeden z nejrušnějších komplexů na světě, a menší letiště Al Maktoum International Airport. Rozhodně tedy do metropole Spojených arabských emirátů vyrazte letecky.
- Mohlo by vás zajímat: z Prahy létají do Dubaje letecké společnosti Emirates, flydubai a SmartWings, a to několikrát týdně, z Ostravy potom jednou za týden společnost SmartWings.