Švýcarsko
Švýcarsko má mezi cestovateli výjimečné postavení. Lidé sem totiž necestují ani tak za starobylými památkami, jako za panenskou horskou přírodou, která v Evropě nemá obdoby. Vždyť alpské masivy tu zaujímají více než polovinu celkové rozlohy. A nemusíte sem jezdit jen v rámci zimní dovolené – obzvláště úchvatný půvab má zdejší krajina i v letních měsících.
Švýcarsko: nejlevnější hotely ⇒
Jedinou vadou na pomyslné kráse jsou poněkud vyšší ceny, než na které jsme ze západní Evropy zvyklí. Než sem tedy vyrazíte, můžete si o Švýcarsku přečíst alespoň pár základních informací!
Zajímavé informace
- dálniční známky
- mapa Švýcarska
- Švýcarská měna
- památky a zajímavá místa
- prodloužený víkend
- TOP 5 zajímavostí o Švýcarsku
- předpověď počasí ve Švýcarsku
- město Curych
Země bez hlavního města
Švýcarsko, celým názvem Švýcarská konfederace, je kontinentální stát ležící na pomezí Střední a Západní Evropy. Jeho rozloha činí 41 285 km², tedy přibližně polovinu toho, co zaujímá Česká republika. Dělí se na 26 kantonů, což jsou autonomní státní útvary.
Celkem v nich žije okolo 8 a půl milionu obyvatel, z nichž nejvíce lidí obývá města jako Curych, Ženeva, Basilej či Bern. Je zajímavostí, že Švýcarsko oficiálně nezná pojem jako hlavní město, avšak je za něj považován právě Bern. Celkem se zde mluví třemi nejužívanějšími jazyky, a to němčinou, francouzštinou a italštinou.
Historicky neutrální stát
Z politického hlediska se jedná o naprosto ojedinělou zemi. Z historie totiž víme, že se Švýcaři málokdy stávali členy jakékoliv politické či vojenské organizace a často zastávali svůj neutrální postoj. Dodnes tak není Švýcarsko členem EU ani NATO.
Velmi často o svém osudu rozhodují pomocí referenda – například v něm odmítli své členství v EU. Pro evropské cestovatele je však příjemné, že jsou alespoň součástí Schengenského prostoru.
Průměrná výška 1 300 metrů
Jak již bylo řečeno, více než polovinu švýcarského území zaujímají Alpy – konkrétně více než 57 % celkové plochy. Díky tomu se tak jedná o zemi s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou v Evropě, a to okolo 1 300 metrů!
Nejvyšším vrcholem je hora s názvem Dufourspitze, která má úctyhodnou výšku 4 634 metrů. Není tajemstvím, že se tak jedná o druhou nejvyšší horu Starého kontinentu (hned po Mont Blanc s nadmořskou výškou 4 808 metrů).
Co navštívit a dělat?
- zimní středisko Saas Fee (lyžování a ledovcová jeskyně)
- město na kraji jezera Locarno
- oblast Emmental
- kaňon Aareschlucht (krásné vodopády)
- vlaková stanice Jungfraujoch
- obří vodopád Rheinfallhora Rigi (krásný výhled)
- hora Pilatus
- vyhlídka Gornergrat
- ledovec Aletschgletscher
- město Luzern
- údolí řeky Verzasca a místní most
Velmi bohatá země
Je zajímavé, že ještě před zhruba 150 lety nebylo Švýcarsko nijak vyspělou zemí. Převažovalo zde totiž převážně zemědělství. Za svůj raketový vzestup do lídrů evropské, ale i celosvětové ekonomiky, tak vděčí zejména rozvíjejícímu se průmyslu.
Legendární jsou například švýcarské hodinky, z potravinářského odvětví potom cukrovinky či sýry. Veliký význam má v současnosti též bankovnictví – sídlí zde například UBS či Credit Suisse. Z hlediska HDP se jedná o devátou nejvyspělejší ekonomiku světa, z hlediska HDI potom dokonce o třetí! Proto počítejte s daleko vyššími cenami za produkty i služby, než jaké znáte z ČR.
Jak se do Švýcarska dostat?
Pokud byste chtěli Švýcarsko navštívit, pravděpodobně nejlevnější cesta sem vede po zemi. Pokud tak například chcete navštívit nekorunované hlavní město Bern, připravte se na cestu dlouhou okolo 800 kilometrů (při výjezdu z Prahy). Příjemné je, že drtivá část trasy vede přes německé dálnice, takže byste ji měli urazit v pohodě do 8 hodin.
Další možností je letět sem letadlem. Je však paradoxní, že s Bernem nemá Praha přímé spojení. Bez mezipřistání však můžete doletět do Curychu, Basileje či Ženevy. Ceny za zpáteční letenky začínají přibližně na 2.000 Kč.
Napsat komentář