Zajímavosti o Švýcarsku
Ačkoliv se Švýcarsko řadí mezi spíše menší státy světa, co se týče jeho rozmanitosti, můžu si klidem prohlásit, že si nezadá ani s několikanásobně většími konkurenty. A tak sem každoročně vyráží statisíce návštěvníků z celého světa, které nejčastěji láká panenská horská příroda, ale také obvyklé turistické památky uvnitř nejnavštěvovanějších měst.
Já vám v tomto článku nebudu doporučovat ani jedno, nicméně vám o Švýcarsku povím několik zajímavostí, o kterých jste pravděpodobně neměli ani tušení!
1. Volební právo žen
Jednou z věcí, díky kterým je na Švýcarsko pohlíženo jako na vysoce moderní a demokratický stát, je možnost občanů hlasovat v celostátních referendech a rozhodovat tak o podstatných věcech veřejného života. Málokdo už ovšem ví, že ještě před rokem 1971 tu neměli zástupci ženského pohlaví vůbec volební právo! Vše změnilo právě referendum konané v tomto roce.
2. Švýcarské hodinky vznikly z nouze
Země je pověstná svými kvalitními výrobky, a to zejména hodinkami, jehož cena může být v některých případech astronomická. Napadlo vás však někdy, proč se zde vyrábí právě hodinky? Odpověď vás možná překvapí – díky církvi!
Zdejší kalvinisté (reformní odnož křesťanství) totiž v 16. století zakázali nošení jakýchkoliv šperků. To se samozřejmě nelíbilo místním klenotníkům a zlatníkům a tak vynalezli náramkové hodinky, na které se tento zákaz překvapivě nevztahoval!
3. nejdelší lanovka v Evropě
Další zajímavost potěší všechny milovníky turistiky a vysokohorských výhledů. Ve Švýcarsku totiž naleznete nejdelší lanovku v Evropě, která funguje již od roku 1910! Jmenuje se Niesenbahn a můžete díky ní během zhruba 30 minut vystoupat na vrchol Niesen, který měří 2 362 metrů a vzdáleně připomíná obří pyramidu.
Pokud se ptáte, proč by tato hora měla zajímat i nadšence turistiky, pak vězte, že na ni můžete vystoupat i díky schodišti, které leží hned vedle lanové dráhy. Připravte si svaly, protože budete muset překonat 11 674 schodů“
4. Jsou Švýcaři mírumilovní?
Ačkoliv se Švýcarsko ve svých dějinách málokdy účastnilo nějakého ozbrojeného konfliktu (naposledy se tak stalo v roce 1505), jedná se o zemi, kde mají zbraně a obrana obecně velice silnou historii. Vždyť švýcarská garda ve Vatikánu se stará o bezpečnost Papeže již od roku 1506!
Navíc je tu stále povinný vojenský výcvik, od kterého například Česká republika ustoupila koncem roku 2004. Všichni, kdo ho tu absolvují, si mohou doma ponechat automatickou pušku pro obranu státu. Není tajemstvím, že zbraň tu vlastní zhruba 30 % obyvatel (u nás je to okolo 16 %)!
5. Švýcarské vynálezy
Švýcarsko dalo celému světu celou řadu vynálezů, včetně nejrůznějších pochoutek. Hodinky, švýcarský nožík, pověstnou švýcarskou čokoládu, ale též například instantní kávu, kterou si většina z nás dopřává de facto denně.
Stalo se tak v roce 1938, kdy ji poprvé na trhu představila společnost Nestlé. Mezi další vynálezy, které patří mezi předměty každodenní potřeby, patří například škrabka na brambory, celofán či suchý zip!
Napsat komentář