Turecko
Turecko je státem ležícím na hranicích evropského a asijského kontinentu. Ač se v posledních letech nejedná o příliš klidnou destinaci, stále jde o zemi často vyhledávanou turisty.
Turecko: TOP dovolené – 8.420 Kč ⇒
Zajímavosti | Památky | Turecké pláže | Počasí a teplota moře
Turecko leží na rozhraní dvou kontinentů. Většina země se rozkládá v Malé Asie, malá část také v Evropě. Celková rozloha činí 783 356 km², takže je zhruba 10× větší než Česká republika. Na této ploše žije zhruba 80 milionů obyvatel, což z ní činí 19. nejlidnatější zemi na světě.
V Turecku se mísí nejen evropské a asijské kulturní vlivy, ale snoubí se zde také tradice s modernou, stejně jako městská výstavba s divokou přírodou. Každý si tu tedy najde to své.
Zajímavé informace
- Alanya
- Antalya
- časový posun a čas
- Bodrum
- ceny v Turecku
- Belek
- cestovní doklady
- doba a délka letu do Turecka
- Kemer
- Kusadasi
- víkend u moře v Turecku
- vízum a víza: jaké jsou podmínky?
- výlety v Turecku
- mapa: online i ke stažení
- turecká měna: aktuální kurz + směnárny
- Pamukkale
- půjčení auta aneb srovnání levných autopůjčoven
- suvenýry z Turecka
- recenze hotelu Arabella World
- Side
- Istanbul
- počasí v Turecku
- teplota moře v Turecku
- Turecká riviéra
Zajímavosti o Turecku
- V Malé Asii lze v průběhu historie nalézt mnoho významných kultur. Sídlili zde totiž civilizace chetitská, byzantská, římská, arabská, seldžucká, osmanská a mnohé další.
- Evropu od Asie zde oddělují průlivy Bospor a Dardanely a Marmarské moře. Istanbul je také jediným městem vůbec, které leží na obou kontinentech zároveň.
- Římský císař Konstantin ostatně proměnil město Byzantion v metropoli, protože bylo branou do Asie. Poté se jmenovalo Konstantinopolis a později Cařihrad. K oficiálnímu přejmenování na Istanbul došlo až v roce 1930.
- Turecko je jednou ze zemí, ve kterých není největší a za hranicemi nejznámější město městem hlavním. Tuto funkci totiž plní Ankara, která leží více na východě.
V zemi v posledních letech panuje poměrně napjatá situace. Turistům sice nehrozí nijak výrazné nebezpečí, přesto byste si při případné návštěvě měli dát pozor na srocování lidu.
Památky
Vzhledem k výše zmíněné pestré historii je jasné, že v Turecku se nalézají památky z různých období dějin. Navštívit lze třeba legendární Tróju, případně zbytky bývalého hlavního města chetitské říše Chattušaš. Za návštěvu ovšem stojí především Istanbul. V této turecké metropoli stojí za vidění zejména chrám Hagia Sofia ze 6. století, který byl později přestavěn na mešitu, případně mešita Süleymanovu. Naopak hlavní město Ankara prošlo značnou modernizací, takže příliš památek tu nenaleznete.
- Mohlo by vás zajímat: chetitština (mimochodem indoevropský jazyk) byl pro historiky dlouho záhadou. Až v roce 1917 ji rozluštil český orientalista Bedřich Hrozný.
Příroda krásy Turecka
Turecko je poměrně hornatou zemí, takže sem často míří příznivci horské turistiky. Nejvyšší horou je Ararat na východě země s nadmořskou výškou 5 137 m, na které měla mimochodem dle Bible po potopě světa přistát Noemova archa.
Na severu se potom nacházejí Pontské hory a na jihovýchodě pohoří Taurus. V Turecku lze navštívit i řadu národní parků, z nichž asi nejznámější je Köprülü. Mezi zajímavé oblasti patří i jezero Van na Arménské náhorní plošině.
- Doporučujeme: při návštěvě Turecka doporučujeme i horu Nemrut. Ta měří 2 134 m, ale zajímavá je zejména tím, že její vrchol byl v 1. století př. Kr. navršen uměle seleukovským vládcem Antiochem I.
Turecké pláže
Sever Turecka omývá Černé moře, jih Středozemní moře a západ Egejské moře. Zatímco pobřeží Černého moře turisté příliš nenavštěvují, naopak velmi vyhledávaná je Egejská riviéra. Nejkrásnější pláže se přitom nacházejí v okolí přístavního města Bodrum, přičemž zmínit musíme především Ölüdenz. Ještě více návštěvníků ze zahraničí potom moří na Tureckou riviéru, a to především na písečné pláže u letoviska Alanya nebo Antalya.
Počasí a teplota moře
Ve vnitrozemí Turecka panuje kontinentální podnebí, takže tu lze očekávat horká léta a studené zimy. Na pobřeží Černého moře je podnebí mírné, což značí, že v létě zde mohou turisté očekávat teploty kolem 25 °C, ale výjimkou nejsou dešťové srážky.
To je ostatně jeden z důvodů, proč turisté míří spíše na jihozápad a jih země, kde jsou zimy mírné a léta opravdu horká. V průběhu hlavní turistické sezóny, tedy v létě mohou teploty dosahovat až 36 °C.
Výše zmíněné podmínky pochopitelně zásadně ovlivňují teplotu vody u tureckého pobřeží. Egejské a Středozemní moře mají v letních měsících skutečně příjemné teploty, a to zhruba mezi 26 a 28 °C. Do Turecka se ovšem za koupáním a relaxací na plážích nemusíte vydat pouze v létě. Příznivé teploty moře zde totiž panují už od května a koupat se dá v podstatě až do října.
Na co se připravit před cestou do Malé Asie?
- Oficiálním jazykem země je turečtina, což je turkický jazyk.
- Měnou v zemi je turecká lira, kterou lze koupit za necelých 6,9 Kč. Toto platidlo se mimochodem používá také v turecké, tedy severní části Kypru.
- Naprostá většina Turků se hlásí k islámu (99 %), nejedná se ovšem o fundamentalisty. V zemi navíc žije i skupina pravoslavných křesťanů.
- V Turecku lze navštívit řadu tržišť a obchůdků. Místní tradicí je smlouvání, kterou byste měli dodržet, jinak to bude bráno jako neslušnost.
- Ačkoli jsou Turci poměrně impulzivní, dobrým zvykem je pohostinnost, takže se vám může lehce stát, že budete pozvání na návštěvu.
- Díky tradicionalismu mají muži ve společnosti vyšší postavení než ženy. Na příliš vyzývavě oblečené turistky někteří místní nehledí právě s libostí, nejedná se ale o větší problém.
- Turci mají rádi dobré jídlo. Oblíbené jsou předkrmy, po nichž následuje maso (např. kebab), mořské plody, ovčí sýry, saláty, chléb (ekmek či pita), ale také přílohy jako rýže nebo bulgur.
- Islám sice alkohol zapovídá, v turistických resortech jej však seženete. Sami Turci příliš nepijí, takže oblíbenými nápoji jsou především čaj a voda.
- Pro cestu do Turecka budete potřebovat pouze platný cestovní pas. Ovšem pozor! Svůj vlastní pas musí mít i děti.
Cesta do Turecka
Turecko není pro cestovatele z České republiky úplně za rohem, takže vhodný způsob dopravy představuje letadlo. V zemi se přitom nachází desítky letišť, takže můžete vyrazit prakticky kamkoli. Letiště jsou přítomna např. v Ankaře, Istanbulu, Bodrumu, Antalyi i ve městě u jezera Van.
Vydáte-li se do Turecka autem, vzdálenost z Prahy do Istanbulu na západě činí kolem 1 800 km a cesta vám bude s přestávkami trvat přes 24 hodin. Silniční trasa vede přes Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a hraniční přechod v Edirne až do Istanbulu, odkud se již můžete vydat dále do vnitrozemí či na pobřeží.
Napsat komentář