Egyptské slavné údolí králů to je místo, kde mají své hrobky starověcí faraoni. Na začátku dvacátého století panovalo sice přesvědčení, že všechny hrobky už byly objeveny a že v údolí králů tak nemá cenu dál kopat.
To si však nemyslel britský archeolog Howard Carter, který v údolí králů kope marně 13 let. Tak dlouho také utrácí peníze svého mecenáše lorda Carnarvona. Zatím marně, ale pořád věří že se na něho jednoho dne usměje štěstí.
Jak to všechno začalo
V roce 1922 ovšem od lorda Carnarvona dostane ultimátum. Lord řekl „financuji poslední výkop milý Cartere, pak jedete domů„. V poslední možné chvíli se na Cartera konečně usměje štěstí a koncem listopadu objevuje jeden z kopáčů na místě, kde stojí jejich chatrče malou dutinu.
Když jdou po schodech, tak na konci této dutiny objevují dveře – nikdo netuší co je za nimi! Carter ihned z Anglie povolává lorda Carnarvona a 26. listopadu 1922 se stane něco neuvěřitelného – ten den také vejde do dějin.
Sám Carter ho ve svém deníku popsal takto: „Udělali jsme ve dveřích štěrbinu nahlédl jsem dovnitř a spatřil jsem pozoruhodnou směsici předmětů navršených na sobě„.
Předměty v Tutanchamonově hrobce
Všude byly jakoby bez ladu a skladu poházeny předměty – pohřební výbava označená slovem Tutanchamon. To jest složité jméno nepříliš důležitého faraona, který tu byl pohřben před více než 3.000 lety. Carter tehdy ještě netušil, zda v hrobce nalezne i samotnou mumii a co je paradoxní zjistí to až za předlouhé 3 roky.
Od té chvíle totiž přichází mnoho problémů, které jsou zapříčiněny nejen podivnými úmrtími členů průzkumné skupiny ale i spory mezi Egyptem a Británií.
Předměty nalezené v hrobce jsou pro celou civilizaci velmi cenné a maska Tutanchamona je pokládána za nejcennější archeologický předmět.
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.2.2023