Mořský ježek – Ošetření při šlápnutí
Jak předcházet šlápnutí na mořského ježka a jak postupovat v případě, že na mořského ježka v moři na dovolené šlápnete? Základní informace o tomto velmi často se vyskytujícím mořském tvorovy včetně zkušenosti se dočtete v tomto článku. Pokud máte své osobní názory, či jste se s tímto problémem již setkali neváhejte napsat do komentářů pod článkem.
Srovnání Super Last Minute – 4.880 Kč⇒
Mořského ježka najdete ve všech světových oceánech, tělo mají od 4 do 11 centimetrů dlouhé a ostny mezi 1 až 3 cm dlouhé. Ze Středozemního moře jsou samozřejmě nejvíce častí černí mořští ježci, ale ve světě lze narazit na různé barvy od zelených, červených až po olivové odstíny.
Prevence
Vždy je dobré se před vstupem do moře zorientovat, ideálně s brýlemi pod vodou prohlédnout vstup do moře. Pokud brýle nemáte alespoň se koukat kam člověk šlape a zda jsou vidět černí ježci nebo je dno písčité. Některá zátoka může být zcela bez ježků a o pár metrů dál to může být ježek vedle ježka.
Často se radí používat boty na koupání, ani bota Vás ovšem neuchrání ač může minimalizovat škody napáchané bodlinami.
Jak ošetřit ránu?
V každém případě bude postup odlišný případ od případu (především rozsah a místo zranění). Doporučuje se poraněné místo (obvykle chodidlo) ihned zahřát v klasické vodě v kombinaci s octem. Zabráníte tím dalšímu vypouštění jedu do těla a bodliny se budou lépe vyndavat. Dále pak se můžete pokusit o vyndání bodlin (video najdete níže).
- bodliny se lehce lámou, jsou velmi křehké
- zkuste je vytáhnout pinzetou
- černá až tmavě modrá barva v okolí rány je běžná (reakce na jed z ježka)
- menší kousky bodlin v chodidle po pár dnech vypadnou
- bodliny mají na konci háček a proto jdou velmi obtížně vyndat
- postupujte v závislosti na hojení v místě rány
- často se vyskytují v Chorvatsku, Itálii a Řecku
- více o ochraně zdraví při cestování v zahraničí
Samozřejmě, že pokud je zranění velkého charakteru a bodlin je mnoho či jdou do hloubky – je vhodné vyhledat lékaře.
Napsat komentář