Jak se stát letuškou, jaké mají platy a co tato práce obnáší? Má zkušenost z létání u společnosti Smartwings a zkušenosti mých kamarádů, kteří létají jako letušky u Emirates.
Sledujte letadla na Letišti Praha ⇒
Letuška, palubní průvodčí, steward/stewardka, palubní číšník v oblacích – všechny tyto výrazy popisují povolání mnohými lidmi vysněné. Pokusím se zde popsat cestu, která vede k tomuto povolání. Osobně jsem v této roli odlétal 4 letní sezóny. Pokud máte tedy dotazy nebojte se v diskusi zeptat.
Kde hledat
- Letecká společnost ČSA vypisuje výběrová řízení velmi nepravidelně v sekci Kariéra ČSA
- Wizzair.com nabízí práci se základnou v Praze spíše výjimečně v sekci Kariéra Wizzair
- SmartWings pořádá výběrová řízení od ledna až do května, třeba sledovat: Smartwings.com kariéra
- Společnost Emirates výběrová řízení se objevují nepravidelně v průběhu roku: Práce letušky u Emirates
- Qatar Airways nabízí pozici letušky jen pro základnu v Kataru: Kariéra u Qatar Airways
- Etihad má hlavní bázi v Abu Dhabí a nabízí (nejen) práci letušky: Zaměstnání u Etihadu
Výběrové řízení
Já sám jsem létal pouze pro Smartwings, takže budu pokračovat už jen z pohledu této letecké společnosti. Výběrové řízení probíhá každou sezónu trošku jinak. Já osobně jsem například neabsolvoval žádný pohovor ani vážení hmotnosti. Jen jednoduchý test z anglického jazyka a bylo hotovo. Závisí to především na naléhavosti společnosti nabrat nové zaměstnance.
Pokud budete vybráni do dalšího kola a podepíšete smlouvu, nastoupíte na více než měsíční kurz (5-6 týdnů). Celý výcvik je velká zábava, kde se dozvíte extrémně zajímavé informace (nejen) z letectví. Detailní informace z výběrového řízení u SmartWings.
Hned na začátku kurzu se budete muset objednat na zdravotní prohlídku 2. třídy (takto vypadá průkaz), která stojí přibližně 7.000 Kč. Tato částka je jediná vstupní investice, která je navíc po určitém počtu odlétaných hodin u Smartwings proplacena zpět. (prohlídka trvá přibližně půl dne a skládá se i z psychologických testů). Na závěr tohoto měsíčního kurzu následuje přezkoušení ve vzduchu instruktorem. To trvá často i několik hodin. Pro představu: Z našeho kurzu zvládlo složit zkoušky 23 z celkem 25 lidí.
Ideální výška
Ideální mužská výška je mezi 165 až 195 centimetry. Ženy by měli být alespoň 160 centimetrů vysoké (tak aby dosáhly do palubních přihrádek) a tělesný index BMI mezi 19 až 24 (váha).
Spočítejte si svůj BMI (Index tělesné hmotnosti): BMI = hmotnost [kg] / (výška [m])2
Požadavky
Kromě průměrné znalosti středoškolské angličtiny nevyžaduje toto povolání prakticky žádné další schopnosti. Pověry o vznešenosti a výsadě tohoto povolání přetrvávají z dob dávno minulých, kdy bylo na nebi jen pár letadel a cestující se skládali z těch nejvyšších vrstev.
Požadavky na práci letušky jsou obvykle:
- platný cestovní pas
- minimální věk 18 let
- čistý trestní rejstřík
- skvělý zdravotní stav (osvědčení o zdravotní způsobilosti)
- plynulá psaná a mluvená angličtina (obecně prostě kvalitní znalost Aj)
- co nejlepší komunikační schopnosti a příjemné vystupování
- časová flexibilita
- je třeba se účastnit 100% celého výcviku a složit na závěr zkoušky
- pokud máte strach z létání, rozhodně tuto práci nedoporučuji (turbulence za letu se stávají)
Mé zkušenosti
V komentářích pod článkem najdete mnoho cenných informací. Osobně jsem si vychutnával především výcvik a několik desítek prvních letů. Jedná se o zajímavou školu života především v komunikaci s cestujícími. Tyto zkušenosti ovšem získáte ať už budete naléváte džus v letadle či v lepší restauraci.
V létě se obvykle (u ČSA i Smartwings) létá každý den a vždy po 7 dnech létání budete mít dva dny volna. Letový plánek je ovšem každý týden zcela unikátní a někdy budete mít po třech krátkých nočních letech 5 dní volna a jindy naopak dlouhý let na Kanárské ostrovy a následovat bude hned další noc let do izraelského Tel Avivu.
Přes léto se obvykle na každou letušku dostane 1-2 týden dlouhé pobyty (např. Paříž či Kanárské ostrovy). Nejčastěji budete létat Egypt, Turecko, Řecké ostrovy a to tím stylem, že vyletíte z Prahy, po přistání například na Krétě budete mít v letadle hodinu na úklid a přípravu kabiny… a vzápětí budete vítat další cestující, kteří se vrací po dovolené zpět do Prahy. A tak pořád dokola.
Plat letušek
Platy se obecně pohybují od 20.000 Kč až 50.000 Kč čistého v závislosti na období léto/zima. Co jsem zjišťoval u letušek létající pro společnost Smartwings, tak se plat skládal ze tří částí:
- Základní plat (pevně daný pro všechny zaměstnance s HPP 13.000 Kč, což je 11.015 Kč čistého)
- Plat za každou odletěnou hodinu (115 Kč za hodinu ve vzduchu, tedy například let z Prahy do Paříže a zpátky jsou cca 4 hodiny ve vzduchu = 460 Kč)
- Diety v € (vyplácené v závislosti na destinacích kam konkrétní stevard v daném měsíci letěl)
V letní sezóně se pak měsíční nálet pohybuje mezi 70 – 90 hodinami. (Tedy cca 22.000 Kč čistého plus dalších 7 až 9.000 Kč v dietách). Tedy ve výsledku je čistý plat letušky přibližně 30.000 Kč – jedná se o čistou částku při součtu náletu a diet v €. Jedná se tak tedy o téměř 38.000 Kč hrubého, což vůbec není špatné!
Platy u Emirates
Co se týká růstu v rámci jakékoliv letecké společnosti, tak maximálně můžete počítat s postupem na pozici Vedoucího kabiny. V tomto případě Vám sice nepatrně vzroste plat, ale radikálně vzroste zodpovědnost za celou kabinu a cestující. Například od společnosti Smartwings vedou pak kroky těch cílevědomějších k letecké společnosti Etihad, Qatar či nejčastěji k Emirates. Mám jednoho kamaráda přímo v Dubaji, který létá pro společnost Emirates a práci si velmi pochvaluje.
- ve většině případů létá dálkové lety (a tedy zůstává v exotických destinacích přes noc)
- jeho čistý plat se pohybuje kolem 60.000 Kč
- Emirates mu hradí veškeré náklady na ubytování v Dubaji
- zajímavá osobní zkušenost o práci letušky u Emirates
Plat u Ryanairu
Dohledal jsem dva inzeráty, které jsou jen rok staré a uvádí totožné informace o platech u letecké společnosti Ryanair. Podobně jako u Smartwings se plat skládá ze dvou částí (fixní a variabilní, která závisí na měsíčním náletu). Čistý plat letušky u Ryanairu začíná na 1.200 Euro (30.000 Kč) + nějaký ten palubní prodej. Druhá variabilní částka představují bonusy do 2.000 Euro (51.000 Kč).
V inzerátech jsou také uváděny bonusy 750 Euro (19.000 Kč) během prvního měsíce jako náborový benefit. Placený výcvikový měsíční kurz je také proplácen cca 30 Eury na den. Konkrétní podmínky se samozřejmě budou lehce lišit a jistě tam budou smluvní závazky. Nicméně pro základní představu toto myslím postačuje.
Detailní postup výcviku na práci letušky u ČSA a Smartwings a především mou vlastní zkušenost najdete v sekci viz výše.
Jaký plat můžete očekávat na pozici letušky u nejznámějších leteckých společností najdete napsaný výše. Jak přesně se stát letuškou například u luxusní aerolinky Emirates?
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.3.2024