Jak se stát pilotem dopravního letadla? Jaká je cena za pilotní průkaz (pro Boeing a Airbus)? Článek pro Vás napsal pilot Boeingu 737 u české letecké společnosti. Ačkoliv se létání stává čím dál běžnější součástí našeho života, neustále si udržuje svoje nezaměnitelné kouzlo a svět letadel přitahuje téměř každého člověka bez ohledu na věk a pohlaví.
Profi piloti | Cena průkazu | Požadavky | Znalosti jazyků | Cena za průkaz
A mnoho lidí určitě napadne, zda by bylo možné stát se jeho součástí a to třeba rovnou jako pilot v kokpitu menšího či většího letadla. Následující článek popisuje, co všechno je třeba vykonat před tím, než pilot poprvé usedne za kniplem či sidestickem se zaměřením především na velká dopravní letadla.
Profesionální létání
Hned na úvod je třeba poznamenat, že pokud se člověk chce vydat po dráze letce, pak je to cesta nesnadná a velmi časově i finančně náročná. I za základní typy pilotních průkazů je třeba počítat s částkami v řádech desítek tisíc korun a s hodinami příprav a učení. Je proto potřeba se nejprve zamyslet, na jaké úrovni se chceme létání, alespoň pro začátek, věnovat a při tom zvážit, jaké jsou naše schopnosti, zdravotní stav a finanční možnosti.
- tato práce rozhodně není pro ty kterým se nedaří překonat strach z létání
Létání pro zábavu: kategorie a typy průkazů
Takzvané rekreační létání má v České republice dlouhou tradici a stále se těší velké popularitě. Letecká amatérská asociace ČR má 6 400 členů, registruje 7 900 letadel a 10 000 pilotů. Zároveň u nás sídlí mnoho firem, které se zabývají výrobou letadel, především těch ultralehkých.
Výcvik na pilota stojí odhadem 2.000.000 Kč
Bezmotorové létání (GLD) a motorové kluzáky
Nejdostupnější možností, jak se podívat do vzduchu je létání bezmotorové, nejčastěji na kluzácích nebo v balónech. Tento druh létání se může stát nádherným celoživotním koníčkem, jeho výhodou je levný a relativně krátký výcvik v kombinaci s malými provozními náklady.
I tak vyžaduje poctivou teoretickou přípravu, neboť bez dostatečných znalostí se může stát nebezpečným. Mezi další omezující faktory, které do značné míry tento druh létání omezují, můžeme uvést například vhodné meteorologické podmínky nebo malé výkony (rychlost, dolet), kterých lze dosáhnout.
Některé kluzáky mohou být vybaveny motorem, který umožňuje lety na delší vzdálenosti, případně nouzový dolet na letiště nebo jiné místo vhodné k přistání v případě nepříznivých podmínek.
Ultralehké letouny (ULL)
Ultralehké letouny a vrtulníky mají velké výkony, disponují moderní avionikou a umožňují tak cestování na stovky kilometrů a to, v porovnání s výše jmenovanými sportovními létajícími zařízeními, i za méně příznivých meteorologických podmínek.
Od klasických letounů se liší omezenou maximální vzletovou hmotností (v České republice 450 kilogramů), jejich velkou výhodou proti větším letounům jsou pak nižší pořizovací i provozní náklady. Je možné si letoun zapůjčit, případně využít stavebnice a postavit si letoun vlastníma rukama nebo zakoupit dražší, továrně vyráběný.
Výše uvedené kategorie řadíme do takzvaných sportovních létajících zařízení (SLZ), která u nás spadají pod Leteckou amatérskou asociaci ČR. Ta je pověřenou organizací pro certifikace a vydávání pilotních oprávnění a provoz SLZ v České republice.
Pilot lehkých letounů (LAPL)
Držitel této relativně nové licence je oprávněn létat s letouny všeobecného letectví s maximální vzletovou hmotností do 2000 kilogramů s maximálně čtyřmi osobami na palubě. V zásadě se jedná o omezenou formu průkazu soukromého pilota. Výhodou získání této licence je menší počet požadovaných hodin k získání licence, tudíž nižší cena. Nevýhodou pak řada omezení, která se k ní vážou – například omezení na typ, na kterém uchazeč licenci získal s vyššími nároky na přeškolení na jiný typ, platnost pouze v rámci Evropské unie a omezené možnosti získání dalších kvalifikací.
Existují také průkazy pilota lehkých balónů, lehkých kluzáků a lehkých vrtulníků.
Soukromý pilot letounů (PPL)
Soukromý pilot letounů je oprávněn vykonávat funkci velitele nebo druhého pilota na letounech s maximální vzletovou hmotností do 5700 kilogramů a to za předpokladu, že se nejedná o obchodní leteckou dopravu (let za úplatu). Pokud do budoucna zvažujeme prohloubení našich pilotních možností, je licence soukromého pilota vhodným odrazovým můstkem, protože se na ní dá dále navázat a rozšířit jí získáním dalších kvalifikací.
Cena průkazu
- cena pilotního průkazu ULL(A) cca. 90.000 Kč
- cena pilotního průkazu lehkého letadla LAPL(A) cca 160.000 Kč
- cena pilotního průkazu soukromého pilota PPL(A) cca. 230.000 Kč
- cena za kariéru dopravního pilota cca. 1.700.000 Kč
Profesionální létání
Dále se zaměříme na létání profesionální, i když některá základní pravidla platí samozřejmě i pro rekreační piloty.
Základní požadavky
Znalosti a schopnosti
Předpisy stanovují minimální dosažené vzdělání pro získání pilotních průkazů, některé společnosti provozující obchodní leteckou dopravu je dále zpřísňují svojí provozní příručkou. Základem pro obchodní a dopravní piloty je úplné středoškolské vzdělání zakončené maturitou. Možná důležitějším kritériem, než získané vzdělání, je dostatečné nadšení a zájem o létání, neboť žádná škola podle mého názoru nedokáže naučit budoucího pilota tolik, jako dostatečné zapálení pro věc a samostudium nad rámec požadovaných základních znalostí.
Zdravotní stav (způsobilost)
Dobrý zdravotní stav je základním předpokladem pro to, stát se dopravním pilotem. Všichni piloti musí být ve velmi dobré fyzické i psychické kondici, která je pravidelně kontrolována (četnost vyšetření záleží na věku pilota a na třídě zdravotní způsobilosti, kterou žádá obnovit). Samozřejmě jsou kladeny rozdílné nároky na zdatnost vojenského pilota, který provádí let s velkým přetížením na vysokých rychlostech, dopravního pilota se stovkami cestujících za zády, případně sportovního letce na malých letadlech všeobecného letectví. Za tímto účelem jsou předpisem zavedeny třídy zdravotní způsobilosti leteckého personálu.
Požadavky na zdravotní stav pro získání a obnovu jednotlivých tříd zdravotní způsobilosti stanovuje nařízení Evropské komise Part-MED, které je možné najít na stránkách Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), případně v Hlavě 6 českého předpisu L1, konkrétní dotazy je dobré směřovat na Ústav leteckého zdravotnictví v Praze, kde provádějí vstupní lékařské prohlídky pro získání zdravotní způsobilosti 1. třídy, případně na posudkového lékaře, oprávněného vydávat průkazy zdravotní způsobilosti 2. třídy. Vstupní lékařské vyšetření v Ústavu leteckého zdravotnictví pro získání zdravotní způsobilosti 1. třídy trvá dva dny a skládá se z řady prohlídek na různých odděleních. Jeho cena je přibližně 10 000 Kč. Obnovení průkazu se pak dá zvládnout za dopoledne, cena je zhruba třetinová.
Třída zdravotní způsobilosti | Vyžadována pro | Minimální četnost lékařských vyšetření |
1. třída | Obchodní piloty, dopravní piloty, držitele průkazu způsobilosti pilota ve vícečlenné posádce | 12 měsíců |
2. třída | Soukromé piloty, piloty kluzáků, piloty volných balonů, palubní průvodčí | 60 měsíců |
2. třída | Letecké navigátory, palubní inženýry | 12 měsíců |
3. třída | Řídící letového provozu | 24 měsíců |
Znalosti jazyků
Bez čeho se ovšem v letectví neobejdeme, je dostatečná znalost jazyků. Na našem území je samozřejmostí dobrá znalost alespoň jednoho jazyka z dvojice čeština a angličtina, pokud se chceme podívat za hranice naší republiky, případně létat podle pravidel IFR, pak se zkoušce z letecké angličtiny nevyhneme.
Angličtina ICAO
Každý pilot, který chce létat do zahraničí (mimo Slovenska) nebo který chce získat doložku pro lety podle přístrojů (IR), musí absolvovat zkoušku z angličtiny ICAO. Za účelem stanovení standardů znalostí jazyků byla vytvořena takzvaná hodnotící stupnice ICAO, která obsahuje šest úrovní jazykových znalostí. Detailně určuje požadavky, které musí uchazeč splnit, aby dosáhl určité úrovně – například požadavky na slovní zásobu, plynulost řeči nebo výslovnost. 0 představuje žádnou znalost, 6 odpovídá rodilému mluvčímu. Minimální požadovaná úroveň pro radiotelefonní komunikaci v rámci letecké dopravy je 4, neboli provozní úroveň. Hodnotící stupnici lze nalézt v Dodatku 1 předpisu L 1.
Zkoušku z angličtiny ICAO provádějí pověřené organizace, jejichž seznam je uveden na stránkách Úřadu pro civilní letectví. Pro její absolvování není třeba žádný předchozí kurz, ale má pouze omezenou platnost a to podle získané úrovně znalostí (pro úroveň 4 platí 4 roky, pro úroveň 5 je to 6 let nebo neomezenou platnost pro úroveň 6).
Přezkoušení z angličtiny na ÚCL
Před zkouškou dovednosti pro získání kvalifikace pro lety podle přístrojů (IR) je také nezbytné úspěšně absolvovat přezkoušení z angličtiny na Úřadě pro civilní letectví. Její součástí je i přezkoušení z ICAO angličtiny. Před zkouškou je třeba absolvovat kurz angličtiny ve schválených organizacích pro výcvik. Doba její platnosti je neomezená.
Průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby
Mimo výše zmíněných zkoušek, které mají mezinárodní platnost a zapisují se do průkazu pilota, je v České republice zákonem o telekomunikacích požadováno, aby piloti byli držiteli Všeobecného nebo Omezeného průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby.
Jeho získání je podmíněno absolvováním zkoušky na Českém telekomunikačním úřadě, která se skládá z písemného testu z oblasti elektrotechniky, radiotechniky, radiokomunikačního provozu a předpisů a také ústní části.
Kolik stojí být pilotem
Létání je v dnešní době bohužel velmi drahou záležitostí, což může být pro řadu zájemců o tento krásný koníček značně limitující. Cena jedné letové hodiny na dvoumístném jednomotorovém letadle začíná přibližně na 2 500 Kč, na dvoumotorovém pak na částkách kolem 10 000 Kč.
K tomu je třeba připočítat náklady na instruktory, teorii, přistávací poplatky a další výdaje, takže cena za licenci soukromého pilota začíná přibližně na 150 000 Kč u nejlevnějších leteckých škol.
Pozor na přestávky v létání!
Aby byl letecký výcvik kvalitnější, je ideálně zapotřebí zachovat jeho kontinuitu, to znamená vyvarovat se delších přestávek v létání. Tím můžeme docílit i úspory nákladů, neboť po delších pauzách je třeba některé úlohy opakovat tak, aby je pilot měl dostatečně osvojené a mohl plně věnovat následující lekci.
I z toho důvodu je potřeba mít dobře rozmyšlené, jakému druhu létání a na jaké úrovni se chceme věnovat a kolik na něj máme k dispozici finančních prostředků. Pokud se bez předchozích zkušeností s motorovým létáním rozhodneme pro kariéru dopravního pilota, musíme počítat s investovanou částkou dosahující až 2.000.000 Kč, než poprvé budeme moci usednout v kokpitu dopravního letadla nebo business jetu, z toho velkou většinu musí zájemce až na výjimky zaplatit z vlastní kapsy.
Některé bankovní domy nabízejí zvýhodněné finanční produkty na pokrytí leteckého výcviku, často ve spolupráci s leteckou školou, která výcvik poskytuje. Doporučuji informovat se předem za jakých podmínek je možné úvěr získat.
Na co si dát pozor při výběru letecké školy
Na různé druhy poplatků je třeba dát pozor už při výběru letecké školy. Řada z nich totiž do celkové ceny licence nezapočítává palivové příplatky, přistávací a další poplatky. Kalkulace bývá často provedena na nejlevnější letadlo ve flotile, které pak nemusí být vždy k dispozici a cena výcviku tak dále stoupá.
Dobré je informovat se, jakým způsobem letecká škola účtuje nalétané hodiny, zda se jedná o čistou dobu letu (neboli čas strávený ve vzduchu, to znamená od vzletu do přistání), o blokovou dobu (od začátku pojíždění po zastavení na stojánce) nebo o motorové hodiny (od spuštění do zastavení motoru). Tento na první pohled zanedbatelný údaj může ve výsledné ceně udělat velké rozdíly.
U výcviku létání podle přístrojů je pak třeba mít na vědomí, že let IFR nemůže být zahájen z VFR letiště, ke každému výcvikovému letu IFR je tak třeba připočítat přibližně 10 minut letu VFR navíc. Určitou výhodu proto mají v tomto ohledu letecké školy, které sídlí na velkých letištích. Pokračování článku na téma Jak se stát profesionálním pilotem (2. část) zde
Autorem článku je pilot Jakub Ninger.
Jak se stát dopravním pilotem?
Ceník pilotních průkazů
Výcviky pro dopravní piloty | Cena za pilotní průkaz vč. DPH |
Výcvik IFR (létání podle přístrojů) | 390.000 Kč |
Obchodní pilot letounů CPL(A) | 210.000 Kč |
Výcvik pilota ATPL | 1.810.000 Kč |
Výcvik instruktora FI(A) | 254.000 Kč |
Instruktor třídní kvalifikace CRI(A) | 48.000 Kč |
Instruktor výcviku IFR / IRI(A) | 52.000 Kč |
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 19.2.2024