Dopravní nehoda v zahraničí
Jak řešit dopravní nehodu v zahraničí na území Evropské unie a jak postupovat při havárii například v Asii? Základní informace na toto téma budu postupně doplňovat a budu velmi rád pokud i Vy připojíte své zkušenosti ze zahraničí do komentářů pod článkem. Pomůžete tím ostatním cestovatelům. Děkuji.
Srovnání Super Last Minute – 4.880 Kč⇒
Nejprve je třeba si uvědomit, že Vy jako řidiči nesete zodpovědnost za znalost dopravních předpisů daného státu v kterém budete vozidlo či motorku řídit. Měli byste tedy vědět jaké jsou povolené rychlosti, jaké doklady a výbavu musíte mít při jízdě s sebou a samozřejmě co nejvíce informací o tom jak funguje dopravní provoz a místní policie.
Dopravní nehoda v EU
V Evropě je celá situace dopravní nehody značně jednodušší – pokud dojde ke zranění zavoláte číslo 112. Zabezpečíte místo dopravní nehody a začnete danou situaci řešit. Kontaktujete svou pojišťovnu dle podmínek Vaší smlouvy a podle jejich instrukcí budete postupovat. Vyplníte záznam o dopravní nehodě platný v Evropské unii a budete postupovat dost podobně jako při bouračce na území České republiky.
Vždy by si měli obě strany, které se dopravní nehody účastnili vyměnit následující informace
- jméno, příjmení a bydliště
- jméno, příjmení a bydliště vlastníka vozu
- jméno pojišťovny a číslo pojistné smlouvy
- registrační poznávací značku vozidla
- číslo zelené karty (ideálně mít s sebou kopii a vyfotit si zelenou kartu protistrany)
Stáhnout záznam o dopravní nehodě v zahraničí v EU →
Dopravní nehoda v exotice
Má zkušenost se dvěma dopravními nehodami v Asii je relativně pozitivní. Všechny zúčastněné strany reagovali kamarádsky a nikdo nevytvářel žádné problémy (nemocnice, policie, půjčovny, pojišťovny). V každé zemi a především každá nehoda se bude řešit zcela odlišně.
Vždy zachovejte zdravý selský rozum a chovejte se přirozeně a snažte se minimalizovat budoucí problémy. Nejlepší je mít dobré cestovní pojištění a co nejdříve kontaktovat jejich asistenční linku. Rozhodně si ze všech řízení pořizujte podepsané záznamy a nepodepisujte zahraničním úřadům nic s čím nesouhlasíte či čemu nerozumíte.
Jak postupovat?
- nutnost kontaktovat policii vždy závisí na legislativě dané země
- i v zahraničí pište do protokolů česky
- cizinec má při výslechu na policii právo na tlumočníka
- více o zdravotních problémech na dovolené
Článek pro Vás sepsal cestovatel a řidič Ondra M.
Napsat komentář