Kde koupit v ČR Antinal, jaká je jeho cena a co dávkování tohoto léku na průjmy (nejen) v Egyptě? Kolik stojí podobné léky jako je Ercefuryl nebo Enterol? Průjmy jsou velkým strašákem cestovatelů a pro ty egyptské se vžil název Faraonova pomsta. Mnoho lidí si průjem přivolá na pobytech All Inclusive, kde bývá jídlo často méně kvalitní.
4★ Dovolená do Egypta – 6.420 Kč ⇒
Podle statistik prodělá střevní onemocnění v Egyptě méně než polovina turistů a jen 5 % postižených má skutečně „faraona“, který se projevuje značnými křečemi, neustálým silným průjmem a zvracením, někdy i zvýšenou teplotou a bolestí kloubů. V takovém případě je rozumné vyhledat hotelového lékaře, nejbližší zdravotnické zařízení, případně se obrátit na delegáta.
Otázky a odpovědi ohledně Antinalu od lékárníků
Ještě, že ve střediscích na pobřeží, v Káhiře či Luxoru nepotřebujete speciální očkování. Výjimkou je očkování proti žloutence („nemoci špinavých rukou“), které se může hodit každému cestovateli.
Za jak dlouho zabere Antinal?
Po nasazení Antinalu obvykle odezní problémy přes noc a hned druhý den po prvním podání je problém vyřešen.
Pokud se přes veškerá opatření průjem objeví, rozhodně není řešením vynechat jídlo. I při problémech musíte tělo dobře vyživovat a hlavně hydratovat. Ideální je lehká strava (polévky, banány, suchary) a popíjení roztoku – 1 litru vody s 5 lžičkami cukru, 1 lžičkou soli a šťávou z 2 pomerančů.
Vyhněte se projímavým potravinám a mléčným výrobkům. Lehký cestovní průjem obvykle odezní za 1 až 3 dny a s použitím správných léčiv do 5 až 24 hodin.
Kde v ČR koupit Antinal?
Antinal v České republice není v prodeji dostupný. Můžete si ho však volně a bez receptu koupit například v Egyptě.
Obvykle se doporučuje jako náhrada lék na průjmy Enterol nebo Biopron Forte.
Lékárník doporučuje
Lukáš Dobrovolný, lékárník, doporučuje 14 až 7 dní před odletem do Egypta a také po celou dobu pobytu užívat probiotika (například Lacidofil, Biopron Forte, Swiss laktobacily, Probio-fix, Enterol). Připouští, že český Endiaron ani na recept předepsaný Ercefuryl nemusí na Faraonovu pomstu stačit.
„Je to trochu překvapivé, ale v Egyptě koupíte Antinal, Diax či Drotazide s naprosto stejným složením, a tyto léky by vám měly pomoci,“ přibližuje odborník. „Nejsou drahé, přesto můžete smlouváním dosáhnout ještě nižší ceny. Další variantou je silný lék Streptoquin s širokým spektrem účinných látek, který stačí podávat krátkodobě.“
Egyptské lékárny
Dobrou zprávou je, že léky proti průjmu vycházejí v Egyptě levněji než v České republice (pokud je ovšem nekoupíte v nouzi u překupníků). Ačkoli Antinal a další podobná léčiva obsahují v jedné tabletce 200 mg látky Nifuroxazidum, stejně jako české léky, hodně lidí se shoduje v tom, že zabírají lépe. Proč, to vám neřeknou ani odborníci.
„Vezměte si 2 tablety Antinalu při prvních příznacích bakteriálního průjmu, a potom 3 až 4 denně. Do 24 hodin byste měli být zdrávi,“ doporučuje v souladu s příbalovým letákem cestovatelka Jitka se zkušeností z Hurghady. Další zkušenou uživatelkou egyptských léčiv proti průjmu je Kateřina, která ji doplňuje: „Ercefuryl předepsaný v České republice zabral známému až po 2 dnech, které strávil na pokoji. Já zakoupila Antinal za 1 euro hned při prvních křečích, a večer bylo po problémech.“ (Ve formě sirupu je Antinal dostupný i pro děti)
Soukromé lékárny
Soukromé lékárny (Apotheke) naleznete v každém egyptském turistickém centru i větším městě. Bývají otevřeny od rána do pozdního večera, mnohé i 24 hodin denně. Ve všech je k dispozici hlavní lékárník, který vám poradí při běžných zdravotních problémech a pomůže s volbou léků. Ty mají v Egyptě všeobecně nízkou cenu, kterou si však pokud možno zkontrolujte na krabičce.
Ačkoli jsou lékárny povinny prodávat léky za stejné ceny místním obyvatelům i turistům, často tak nečiní, zvláště u léků proti průjmům. Výhodou je, že většinu léků včetně antibiotik v Egyptě seženete bez lékařského předpisu. Pokud vám nějaké léky pochybí, stačí, když v lékárně ukážete jejich příbalový leták a lékárník podle složení zvolí náhradu, byť s jiným názvem.
Zkušenosti s průjmy
Cestovatelka Soňa uvádí: „Když jsem do Egypta letěla poprvé, měla jsme velké obavy. Moje střevní mikroflóra je totiž dost fajnová. Jedla jsem tam stejně jako doma: nepatlala jsem páté přes deváté, nelila do sebe ledové či vychlazené nápoje, ráno si dala nalačno lok slivky a všechno bylo v pohodě. A to jsem absolvovala veškeré možné výlety se stravou.“
O shánění Antinalu hovoří Kateřina: „Antinal zabírá spolehlivě na průjem, pokud ho vyvolá dietní chyba. Problém je sehnat ho za dobrou cenu. V Hurghadě je spousta lékáren, kde jsme ho kupovali za dolar, ale v Marsa Alam byl jedině v hotelové lékárně, a tam chtěli nehorázné peníze. Prý ho naše pojišťovny proplácí, ale asi musí být předepsán lékařem. Slivovice je také dobrá, bez ní nejezdíme, ale není léčivá, snad trochu preventivní.“
„My jsme dostali zlatou radu: můžeme jíst cokoli, pít cokoli, ale hlavně bacha na hlavu. Jestli chytneme úpal, tak je zimnice a potom průjem. Hlavně tedy pozor na hlavičku – šátek, čepici, chladit hlavu a budete v pořádku,“ připojuje se Karel.
Antinal v Egyptě
Hana byla v Egyptě 26× a průjem ji vždy minul. Jinak doporučuje jejich Antinal nebo náš Ercefuryl, který má stejné složení, a dodržování pitného režimu. U průjmu s teplotou pak přijmout lékařskou péči – v počátku stačí injekce a můžete se i dál slunit. „Pokud průjem nepodchytíte včas, dostanete kapačky a za den je vše v pořádku,“ dodává znalá česká turistka.
Tipy na spokojeně prožitou dovolenou v Egyptě uzavírá Martina, která měla problém při čtvrté dovolené v Hurghadě v hotelu Titanic: „Zabral mi Antinal. Je opravdu dobré nasadit probiotika a do pití nedávat led. Ani ne tak kvůli špatné hygieně, jako spíše zátěži pro organismus na vyrovnání zahřátého těla. Ideální je dát si jejich mátový čaj. Ať se vám Faraonova kletba vyhne, a pokud ne, nezanevřete na Egypt – je super!“
Příbalové letáky
Bohužel příbalový leták Antinalu v českém jazyce neexistuje a tak jsem dohledal a přikládám alespoň příbalový leták Antinalu v angličtině. Podařilo se mi také najít českou verzi příbalového letáku alternativy Ercefuryl.
Prevence
- Myjte si často ruce teplou vodou a nejlépe i desinfekcí.
- Vyhněte se pití vody z vodovodních kohoutků.
- Nakupujte výhradně balenou vodu v láhvích s neporušeným uzávěrem, nejlépe od světoznámých značek.
- Dávejte pozor i na další rizikové zdroje vody, například nápoje s ledem v restauracích mimo hotel či plechovky chlazené ve vědrech s vodou, které byste kontaktovali ústy.
- Zakoupené ovoce a zeleninu vždy dobře omyjte balenou vodou.
- Pro citlivé jedince může být riziková i zmrzlina z ulice, vajíčka, majonéza, tvaroh a místní sýry.
- V prvních dnech pobytu se vyhýbejte slunci a příliš klimatizovaným místnostem.
- Nepijte při opalování ledové nápoje.
- Alkohol konzumujte jen v malé míře a omezte také maso.
Nasazení Antinalu pomohlo mě i dceři ještě ten samý den.
Tato doporučení jsou univerzálně platná i pro další země s hojným výskytem cestovatelských průjmů, zejména pro Mexiko, Tunisko, Maroko, Thajsko a Indii.
Kde přesně koupit lék Antinal v Egyptě se dočtete v této sekci. V České republice je tento lék zcela nedostupný avšak lze ho nahradit například tímto českým lékem s podobným účinkem..
Lékárník uvádí tři možné alternativy Antinalu v České republice. Výpis najdete v sekci Lékárník doporučuje. Nezapomeňte si před dovolenou v Egyptě nastudovat obecné preventivní opatření proti průjmu.
Příbalový leták Antinalu v anglickém jazyce včetně příbalového letáku Ercefurylu najdete nad touto sekcí volně ke stažení.
Detailní návod i různé typy průjmu (nejen) na dovolené v Egyptě najdete v samostatném článku o Faraonově pomstě.
Dávkování
Oficiálním autorem a garantem článku je Tony. Aktualizováno dne 11.3.2024